Forum Discuţii juridice Achiziţii publice CNSC contestatie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

CNSC contestatie

unde se poate contesta decizille CNSC-lui? la curtea de apel? sau la tribunal?
la Curtea de Apel - Sectia Contencios Administrativ si Fiscal unde isi are sediul autoritatea contractanta
Este de competenta Curtii de Apel.
dar plangerea nu se inainteaza CNSC-lui si ei trimit la curtea de apel?
Plângerea formulată împotriva unei decizii a C.N.S.C. considerată ilegală se înaintează, în mod obligatoriu, direct Consiliului care va transmite dosarul curţii de apel competente în cel mult 3 zile de la expirarea termenului pentru exercitarea căii de atac (10 zile de la data când s-a luat la cunoştinţă de decizia atacată). Neîndeplinirea acestei obligaţii se sancţionează cu nulitatea plângerii, potrivit art. 281 alin. (1) din O.U.G. nr. 34/2006.

Obligativitatea depunerii plângerii direct la C.N.S.C. a fost introdusă prin O.U.G. nr. 94/2007, fiind în spiritul dispoziţiilor procedurale de drept comun, conform cărora căile de atac se depun la instanţa a cărei hotărâre se atacă, sub sancţiunea nulităţii (art. 288 şi 302 din Codul de procedură civilă). Această masură legislativă prezintă avantajul practic că în momentul în care vor fi sesizate cu plăngerea, instanţele de judecată vor avea la dispoziţie întreg dosarul achiziţiei publice, astfel cum acesta a fost transmis la C.N.S.C. de către autoritatea contractantă, precum şi toate actele de procedură îndeplinite de către C.N.S.C

asa se procedeaza? este in vigoare?
iar legea care zicea ca daca nu castigi procesul tr sa platesti o taxa de penalizare destul de mare la achizitii
Art. 281. - (1) Deciziile Consiliului privind solutionarea contestatiei si obligarea la plata amenzii pot fi atacate cu plangere la instanta judecatoreasca prevazuta la art. 283 alin. (1), in termen de 10 zile de la comunicare, atat pentru motive de nelegalitate, cat si de netemeinicie.@
(2) Plangerea va fi formulata in scris si va fi motivata, dispozitiile art. 270 alin. (1) aplicandu-se in mod corespunzator.
(3) Partea care formuleaza plangerea are obligatia sa comunice, in termenul prevazut la alin. (1), o copie a acesteia, precum si a inscrisurilor doveditoare si partii adverse, depunand dovada de comunicare in fata instantei pana la primul termen de judecata.@
Art. 283. - (1) Instanta competenta sa solutioneze plangerea formulata impotriva deciziei pronuntate de Consiliu este curtea de apel, sectia de contencios-administrativ si fiscal in a carei raza se afla sediul autoritatii contractante. Cu exceptia cazurilor in care plangerea are ca obiect contestarea amenzii, Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor nu are calitatea de parte in proces.
(2) Plangerea va fi solutionata in complet format din 3 judecatori.
(3) Plangerea se solutioneaza potrivit dispozitiilor art. 3041 din Codul de procedura civila. Prevederile sectiunii a 9-a se aplica in mod corespunzator.@

CNSC nu este instanta. Codul de procedura civila se refera la hot instantelor de judecata, nu la decizii ale organismelor independente asa cum este denumit:
Art. 257. - (1) Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor, denumit in continuare Consiliu, organism independent cu activitate administrativ-jurisdictionala, functioneaza pe langa Secretariatul General al Guvernului.@

Mai mult dumneavoastra nu formulati nici apel si nici recurs, ci plangere impotriva solutiei CNSC.
Sincer nu am gasit acea motivare din OUG 94 despre care spuneti.