Forum Discuţii juridice Achiziţii publice garanþia de participare reþinutã de autoritatea ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

garanþia de participare reþinutã de autoritatea contractantã

CNSC mi-a respins contestaţia formulată împotriva rezultatului unei proceduri de atribuire, iar decizia pronunţată de CNSC nu am mai atacat-o la Curtea de Apel. Înţeleg că, potrivit art. 278 ind 1 în speţă art.1 din O.G 34/2006 autoritatea contractanta va reţine din garanţia de participare 1 % din valoarea estimată a contractului, dar ce se întâmplă când garanţia de participare este mai mică decât suma ce reprezintă 1 % din valoarea estimată a contractului?
Vă mulţumesc!
OUG34/2006
Art. 43- (1) Garanţia de participare se constituie de către ofertant în scopul de a proteja autoritatea contractantă faţă de riscul unui eventual comportament necorespunzător al acestuia pe întreaga perioadă derulată până la încheierea contractului. (2) Autoritatea contractantă are obligaţia de a solicita ofertanţilor constituirea garanţiei de participare, în vederea participării la procedura de atribuire a contractului. Documentaţia de atribuire trebuie să conţină următoarele informaţii:
a) cuantumul garanţiei de participare, menţionat şi în anunţul/invitaţia de participare, în sumă fixă de până la 2% din valoarea estimată a contractului, dar nu mai puţin decât sumele prevăzute la art. 278.1 alin. (1);
b) perioada de valabilitate a garanţiei de participare va fi cel puţin egală cu perioada minimă de valabilitate a ofertei, la stabilirea acesteia fiind avute în vedere dispoziţiile art. 276 alin. (1), astfel cum a fost solicitată prin documentaţia de atribuire.
Art. 278.1- (1) În măsura în care Consiliul respinge contestaţia, autoritatea contractantă va reţine contestatorului din garanţia de participare în raport cu valoarea estimată a contractului următoarele sume:
a) între 63.000 lei şi 420.000 lei inclusiv - 1% din această valoare;
b) între 420.001 lei şi 4.200.000 lei inclusiv - 4.200 lei + 0,1% din ceea ce depăşeşte 420.001 lei;
c) între 4.200.001 lei şi 42.000.000 lei inclusiv - 7.980 lei + 0,01% din ceea ce depăşeşte 4.200.001 lei;
d) între 42.000.001 lei şi 420.000.000 lei inclusiv - 11.760 lei + 0,001% din ceea ce depăşeşte 42.000.001 lei;
e) între 420.000.001 lei şi 4.200.000.000 lei inclusiv - 15.540 lei + 0,0001% din ceea ce depăşeşte 420.000.001 lei;
f) peste 4.200.000.001 lei - 19.320 lei + 0,00001% din ceea ce depăşeşte 4.200.000.001 lei.
In concluzie autoritatea contractanta ar trebui sa stabilesca nivelul garantiei de participare in asa fel incat sa nu apara situatia in care ar trebui sa penalizeze un ofertant ai carei contestatie a fost respinsa cu mai mult decat suma care a fost stabilita ca garantie.
Daca nu au facut-o, teapa lor.
Succes.
Este de la sine inteles ca AC trebuia sa stabileasca garantia de participare mai mare decat valoarea retinuta. Daca nu a stabilit-o, vorba colegului-teapa lor. Intrebarea este cum va justifica la controale financiare ca nu a incasat toata suma.
Mulţumesc mult de ajutor, mă gândeam că poate îmi scapă mie ceva, dar se pare că asta e ... si-au asumat riscul.