Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ipoteca expira??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ipoteca expira??

buna
in 2009 sa vandut o casa iar ultima transa de bani avea termen de august 2009 ,pentru suma neachitata sa pus ipoteca .Cumparatorul nu a achitat ultima transa .Imediat se face un an de cand a expirat termenul de plata .posibil ca dupa un timp ipoteca sa devina nula si cumparatorul sa scape de obligatia de plata.??

multumesc
Radierea ipotecii se face pe baza declaratiei celui in favoarea caruia a fost instituita cu privire la achitarea integrala a sumelor ce au condus la inscrierea ipotecii.
Ipoteca nu expira.
Trebuie achitat tot sau se executa silit.
:)):)) nu expira din pacate,,,
...nu expira dar se prescrie oadata cu prescriptia obligatiei pe care o garanteaza in ter de 3 ani de la data la care aceasta a devenit scadenta...
ipoteca nu expira.
treceti la exectuarea silita.