Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Modul de calcul al profitului impozabil la trim 2 ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Modul de calcul al profitului impozabil la trim 2 2010,

Buna ziua
as dori sa stiu si eu cum calculez si declar impozitul pe profit la trim 2 2010
venituri totale - cheltuieli totale + ch. nedeductibile -venituri neimpozabile = profit fiscal
profit fiscal x 16% = impozit pe profit , pe cumulat , de la inceputul anului
Impozit profit cumulat - impozit din calcul trim 1 = impozit datorat trim II
Impozit datorat trim II comparat cu imp minim din transe ( art 18) => se declara si achita cel mai mare
Daca firma este infiintata in 2010, declarati si platiti impozit iesit din calcul .