avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Modul de calcul al profitului impozabil la trim 2 ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Modul de calcul al profitului impozabil la trim 2 2010,

Buna ziua
as dori sa stiu si eu cum calculez si declar impozitul pe profit la trim 2 2010
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 11:58, 20 Iulie 2010
venituri totale - cheltuieli totale + ch. nedeductibile -venituri neimpozabile = profit fiscal
profit fiscal x 16% = impozit pe profit , pe cumulat , de la inceputul anului
Impozit profit cumulat - impozit din calcul trim 1 = impozit datorat trim II
Impozit datorat trim II comparat cu imp minim din transe ( art 18) => se declara si achita cel mai mare
Daca firma este infiintata in 2010, declarati si platiti impozit iesit din calcul .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 100 aida1 aida1 Buna seara, va rog sa ma ajutati si pe mine. Trim.I - pierdere Trim II - impozit din calcul: 360, dar declarat si platit forfetarul 367 TrimIII - ... (vezi toată discuția)
Impozit profit gabi.b gabi.b Cum calculez impozitul pe profit la trim. III 2010? In trim I si II societatea a fost pe pierdere si am platit impozitul minim de 1625 lei/trim. La trim III ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar 2010 firma infiintata in 2009, firma care la sfarsitul anului 2009 inregistreaza pierdere amgmdv amgmdv Pentru o firma infiinata in 04.12.2009 cum se calculeaza impozitul pe profit datorat pt trim I 2010 (firma care in 2009 inregistreaza pierdere)? Cf OUG ... (vezi toată discuția)