Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit IMPOZIT PROFIT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

IMPOZIT PROFIT

Cum calculez impozitul pe profit la trim. III 2010?
In trim I si II societatea a fost pe pierdere si am platit impozitul minim de 1625 lei/trim.
La trim III am urmatoarele date:
cont suma
623 337
624 163
627 894
665 416

766 14

Cand tin cont de cheltuieli deductibile, nedeductibile, venituri neimpozabile, cheltuieli de protocol?
gabi.b a scris:

Cand tin cont de cheltuieli deductibile, nedeductibile, venituri neimpozabile, cheltuieli de protocol?

la fiecare termen de calcul al impozitului
Trimestrul III nu s-a incheiat . Ceva nu este in regula la intrebarea Dvs .
Am trecut soldurile conturilor la 31.07.2010. Vroiam sa calculez impozitul si profitul la 31.07.2010. Tin cont acum de cheltuieli deductibile, nedeductibile, venituri neimpozabile, cheltuieli de protocol?
Cum i-mi apare in balanta contul 441 impozit pe profit la 31.07.2010 cu ce sold sau nu se calculeaza acum ci la sfarsitul trimestrului?

impozitul pe profit se determina si inregistreaza in contabilitate (691=441// 121=691) la fiecare termen de plata al impozitului , respectiv trimestrial .
La 31.07.2010 soldul contului 441 ar trebui sa fie 0 in cazul in care ati virat impozitul aferent trimestrului II , cu scadenta la 25.07.2010
Modul de calcul este :
Profit contabil = venituri - cheltuieli
Profit fiscal = Profit contabil -venituri neimpozabile +chelt. nedeductibile
Impozit pe profit = 16% x profit fiscal
Daca firma nu este infiintata in 2010, se compara impozitul pe profit cu impozitul minim de la art 18 cf , se inregistreaza in contabilitate si se vireaza suma cea mai mare .
In trim. I si II am fost pe pierdere si am platit impozitul minim.
Acum la trim III i-au in considerare la calculul profitului fiscal -toate veniturile neimpozabile si toate cheltuielile nedeductibile de la inceputul anului si pana la sfarsitul trimestrului III sau decat cele aferente trim III?
toate elemente formulei de calcul a impozitului pe profit sunt cumulate de la 01.01 pina la sf perioadei pt care se calculeaza.