Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sponsorizare sportiv
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sponsorizare sportiv

O societate comerciala A doreste sa sponsorizeze un sportiv(persoana fizica) inregistrat M.T.S. si recunoscut de catre o persoana juridica ,membru federal in biroul federatiei. Patronul societatii este ruda cu sportivul.Poate face acesta sponsorizare conform legii sponsorizarii (art 6 din lege)?
Art. 6. - Facilitatile prevazute in prezenta lege nu se acorda in cazul:
a) sponsorizarii reciproce intre persoane fizice sau juridice;
b) sponsorizarii efectuate de catre rude ori afini pana la gradul al patrulea inclusiv;
c) sponsorizarii unei persoane juridice fara scop lucrativ de catre o alta persoana juridica care conduce sau controleaza direct persoana juridica sponsorizata. (*)
(*) Articolul a fost modificat prin art. I pct. 5 din O.G. nr. 36/1998.

Art. 7. - Prevederile art. 6 se aplica si persoanelor fizice sau juridice care efectueaza acte de mecentat. (*)
(*) Articolul a fost modificat prin art. I pct. 6 din O.G. nr. 36/1998.

Posibilitatea de sponsorizare/mecenat depind deci de gradul de rudenie.
dupa cum ati spus si Dvs , art 6 ingradeste aplicarea facilitatii fiscale iar cheltuiala va fi nedeductibila :

Art. 6 - Facilităţile prevăzute în prezenta lege nu se acordă în cazul:
a) sponsorizării reciproce între persoane fizice sau juridice;
b) sponsorizării efectuate de către rude ori afini până la gradul al patrulea inclusiv;
( legea 32 rep)
~~~
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
p) cheltuielile de sponsorizare şi/sau mecenat şi cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectuează sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările ulterioare, şi ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cei care acordă burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente în limita minimă precizată mai jos:
1. 3 la mie din cifra de afaceri;
2. 20% din impozitul pe profit datorat.