Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Calitatea de reprezentant a consilierului juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Calitatea de reprezentant a consilierului juridic

CUM DOVEDESTE CONSILIERUL JURIDIC AL UNEI SOCIETATI COMERCIALE CALITATEA DE REPREZENTANT AL SOCIETATII?CINE II EMITE IMPUTERNICIREA?
Angajatorul, prin organele de conducere.
Dovada calităţii de reprezentant se va face pentru consilierul juridic, prin delegaţia sau împuternicirea semnată de conducerea persoanei juridice pe care o reprezintă.
Interesant, doar ca cei inscrisi in Colegiu au un model tipizat, antetul Uniunii si Colegiului din judetul unde sunt inscrisi, iar legea si statulul se refera si cuprinde acest model
Formularele acelea nu sunt chiar atat de obligatorii.
De cand merg eu prin instante nu m-a intrebat nimeni de ce nu am delegatie de genul celei mentionate de tine.
a_fleancu a scris:

Formularele acelea nu sunt chiar atat de obligatorii.

Mai bine zis nu sunt obligatorii. Legea 514 nu prevede nimic in acest sens.