avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura avans din UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura avans din UE

Buna ziua

As cere si eu ajutorul Dvs in urmatoarea problema.
Daca primesc in luna iunie o factura de avans din UE, iar factura finala va fi din luna iulie (suma finala pe factura din iulie va fi 0, valoarea totala a marfii este achitata in avans), aceasta factura din iunie trebuie sa-l introduc in D300 si in D390 pe luna iunie, asa-i?

Va multumesc anticipat
Sorina P
Cel mai recent răspuns: sorinapopescu , utilizator 14:54, 22 Iulie 2010
Avansurile se trec in 300 si 390 in luna cand au fost inregistrate, deci iunie.
Multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decl 390 Cocoara Beatrice Cocoara Beatrice Buna ziua, Rog lamurire pentru rezolvarea urmatoarei probleme....am facturat in urma cu 3 luni marfa la un client extern UE am declarat in DECL 390 livrari ... (vezi toată discuția)
Completare corect d390 si d300 ela30 ela30 Buna ziua, Am o situatie in care nu stiu cum sa procedez sa nu gresesc si anume: -in luna Februarie am achitat un avans pentru materie prima unui furnizor ... (vezi toată discuția)
Declaratii 390, 300 gabon gabon Buna ziua, Am o mare rugaminte sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea situatie. In 18.12.2009 am platit avans pentru o achizitie de bunuri intracomunitare, in ... (vezi toată discuția)