Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura avans din UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura avans din UE

Buna ziua

As cere si eu ajutorul Dvs in urmatoarea problema.
Daca primesc in luna iunie o factura de avans din UE, iar factura finala va fi din luna iulie (suma finala pe factura din iulie va fi 0, valoarea totala a marfii este achitata in avans), aceasta factura din iunie trebuie sa-l introduc in D300 si in D390 pe luna iunie, asa-i?

Va multumesc anticipat
Sorina P
Avansurile se trec in 300 si 390 in luna cand au fost inregistrate, deci iunie.
Multumesc mult