avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 252 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA completare corect D390 SI D300
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

completare corect D390 SI D300

Buna ziua,

Am o situatie in care nu stiu cum sa procedez sa nu gresesc si anume:
-in luna Februarie am achitat un avans pentru materie prima unui furnizor din Germania;suma a fost declarata in D390 si in decontul de TVA la rd.5 si 5.1
-in luna Martie furnizorul emite un credit note prin care storneaza contravaloarea marfii livrate ramanad o diferenta de 1300 Euro (au livrat o cantitate mai mica decat cea din factura proforma) pe care o achita prin banca.
Cum se procedeaza la completarea D390 si D300 aferente lunii martie:
-se completeaza D390 doar cu diferenta de 1300 Euro in minus sau tot avansul cu suma in minus si valoarea finala a marfii cu plus;
-se completeaza D300 la rd.6 Regularizari suma cu minus sau la rd.5 si 5.1 suma reprezentand valoarea finala a marfii si la rd.6 suma avansului cu minus?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 21:20, 27 Martie 2012
completati D390 cu valoarea de 1300 euro cu minus.
in decont treceti sumele cu minus la rd. 5, 5.1 si 18, 18.1
la rd. de regularizari se trec orice alte evenimente de natură să modifice datele declarate iniţial, cu excepţia ajustărilor bazei de impozitare prevăzute la art. 138

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva achizitii intracomunitare antonia_m09 antonia_m09 O soc.com din Romania, platitoare de TVA achizitioneaza din Italia de la o societatea platitoare de tva (cod fiscal valid) materiale auxiliare utilizate in ... (vezi toată discuția)
Declaratii malis malis In luna noiembrie am primit marfa de la un furnizor extern(achizitie intracomunitara),factura avand data de 12.10.2012.Am declarat factura in declaratia 300 si ... (vezi toată discuția)
Modificare d390 byte00 byte00 Buna ziua, Pot modifica un D390 mai vechi in sensul trecerii unei achizitii de pe servicii pe bunuri? Dar ce fac cu D300? (vezi toată discuția)