Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

Buna seara,
Va rog din suflet sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema de ordin juridic:
Bunicul meu din partea tatalui a decedat in 1983, tatal meu (fiul) la o luna dupa, iar bunica in 2001. In urma decesului bunicii a ramas o mostenire ce consta in casa si gradina aferenta plus cateva hectare de teren agricol. Mostenitorii sunt 3 fiice si 1 fiu (tatal meu decedat). Partea tatalui se imparte intre mine si fratele meu. Eu am hotarat impreuna cu sotul meu si mama mea sa ne mutam acolo, sa construim cu timpul o casa. Vreau sa obtin acte de proprietate pe numele meu pentru locul de casa si gradina aferenta (am spus loc de casa deoarece acolo trebuie demolat, casa este din chirpici, a inceput sa crape, locul e de la moartea bunicii lasat in paragina).
Dezbaterea mostenirii (iesirea din indiviziune) nu e facuta.
Fratele meu imi cedeaza partea, matusile ce locuiesc in acea localitate imi cedeaza si ele (una contra cost). Ramane insa o matusa cu un caracter cam dificil (in sensul ca are niste idei fixe, cum ca totul tebuie sa-i ramana fratelui meu ca e singurul baiat....si alte aberatii) care locuieste in alta localitate mai indepartata.
Acum, intrebarile mele:
- cum trebuie procedat pentru a dezbate mostenirea si cam cat ma ajunge tot ( m-am oferit sa suport eu cheltuielile)
- ce este de facut daca matusa "dificila" nu vrea sa dezbata mostenirea?
- dezbaterea mostenirii se face in prezenta tuturor mostenitorilor sau se poate si cu procura notariala?
- ce pasi trebuie urmati pana ma vad cu actul de proprietate in mana?
- daca vreau sa imi fac buletin acolo imi trebuie actul de proprietate dar daca casa nu este intabulata sau, ma rog....(erau alte legi acum 90 de ani cand a fost construita)
cum se procedeaza cu banii pe care ii dau matusilor (act de vanzare-cumparare, renuntare, etc)
As dori sa cunosc varianta simpla care exista pentru a rezolva cat mai repede aceste probleme.
Va multumesc anticipat pentru timpul dumneavoastra
Luca Dorina, utilizator
Buna ziua !
1. Luati anexa 24 de la primaria ultimului domiciliu al bunicii si certificat atestare fiscala de la primaria locului situarii bunurilor . Cu actele de proprietate si actele de identitate va prezentati la notariat pt depunerea documentelor necesare dezbaterii mostenirii . Partile care nu se pot deplasa pot da procura autentica .....
2.In caz ca nu se prezinta / dau procura , singura solutie o reprezinta o actiune in instanta avand ca obiect dezbaterea succesiunii si iesirea din indiviziune .
3.Nu conteaza unde aveti domiciliul ci calitatea de mostenitor .
4. Dupa finalizarea procedurii faceti documentatia pt carte funciara si intabularea dr. de proprietate .

Cred ca trebuie sa vorbiti cu acea matusa care face probleme si daca persista .... incepeti direct cu pasul 2 .
Bafta !
Buna ziua,
Multumesc mult pentru raspuns.
Mai am insa o intrebare: Daca matusa vrea bani pentru partea ei, trebuie neaparat facut act de vanzare-cumparare ? Sau imi poate da o procura de renuntare a partii ei de mostenire si in acel moment sa ii platesc? In cel de al doilea caz mi-e teama ca donatia poate fi atacata ulterior (de ea sau de copiii ei). Cum pot sa procedez ca sa pot trai fara teama ca vor aparea probleme?
Va multumesc pentru rabdare.
Sa va dea procura de renuntare si ii dati banii (faceti act de mana cu 2 martori pt siguranta ) . Aceasta nu este o donatie iar posibilitatea de a o ataca ulterior cu sanse de reusita este ff. mica .
Numai biune .
Buna ziua,
In speranta ca nu va plictisesc, va rog frumos sa ma lamuriti intr-o problema aparuta in acest caz.
Am fost ieri la matusa ,,dificila" de care va spuneam si am discutat problema intre patru ochi. Ideea e ca nu vrea sa auda de notari, avocati, lege, hartii....etc. Din cate am inteles de la ea casa batraneasca si curtea (locul in care vreau sa ma stabilesc eu), nu are acte de proprietate. A fost data bunicului meu de catre tatal lui ca sa isi construiasca o casa. Era pe timpul razboiului...Restul ce mai e pe acolo e improprietarire deoarece bunica era orfana de razboi...Cica exista un registru la primarie in care e specificat cat teren agricol are fiecare. Pe locul de casa imi spune ca nu exista nimic...Nu am inteles prea multe, e dificil pentru mine sa inteleg aceste lucruri....
Daca nu exista nici un act de proprietate atunci cum poate exista certificat de mostenitor (pe care eu nu l-am vazut dar stiu ca exista, deoarece in 2005 am trimis o procura uneia din matusi din satul respectiv mandatand-o sa vanda in numele nostru partea noastra indiviza asupra terenului agricol. Vanzarea nu a mai avut loc....). Nu cunosc decat numarul acestui certificat pe care mi l-a dat matusa prin telefon. In procura trimisa am specificat la un moment dat urmatoarele lucruri:
''.......cota noastra indiviza asupra terenului situat pe raza comunei X, sat X, jud.X, descris in certificatul de mostenitor nr.xxx eliberat in dosarul succesoral nr.xxx/xxxx de Biroul notarilor publici xxxxxxxx, loc.X, jud.X.''
In plus, dupa decesul bunicii am primit de la notariatul respectiv o citatie de prezentare la dezbaterea mostenirii bunicilor sau de trimitere a unei declaratii autentificate, de acceptare sau renuntare la succesiunea bunicilor. Impreuna cu fratele meu am trimis declaratii de acceptare a succesiuni tatalui meu.
Ori cineva minte ori....E posibil ca in acest certificat sa fie vorba doar de terenurile agricole?
Matusa ,,dificila'' la care m-am deplasat ieri e de acord sa imi lase totul, i se pare normal ca tot locul de casa sa ii ramana fratelui ei (tatal meu decedat), in speta noua, copiilor, ca matusile au primit fiecare de la bunica locurile lor de casa atunci cand s-au maritat. Imi spune sa ma mut acolo, sa construiesc, deoarece nimeni nu are nici un drept in afara de noi ...etc.. Tatal meu s-a ocupat de casa atunci cand traia, a invelit acoperisul, fratele meu a facut gardul atunci cand inca mai traia bunica....si alte motive, cred sentimentale. Eu insa nu pot sa investesc nimic in ceva care nu este al meu din punct de vedere legal.
Acum totul e in ceata pentru mine, nu stiu ce sa fac, nu inteleg inexistenta actului de proprietate. Matusa zice ca nu am cum sa ma judec cu mortii...totul se rezolva cu martori. Vrea sa mearga cu mine acolo, sa se certe cu celelalte matusi, sa mearga cu mine la primaria de acolo, sa obtin nu stiu ce hartii de la primarie ca sa ma pot muta fara grija.
Nu mai stiu ce sa fac...daca sa ma duc sau nu, deja am parcurs ieri aproximativ 1000 de kilometri dus intors, nu stiu daca are rost sa fac ce zice ea.....undeva e o minciuna sau rea vointa.
Va rog din suflet sa ma ajutati.
Multumesc anticipat inca o data.
Buna ziua !
Astfel find cele relatate , un lucru este cert si anume faptul ca pentru a dispune de acele bunuri trebuie sa aveti in primul rand acte de proprietate .
Pentru aceasta :
1. deplasati-va la primaria unde este situat imobilul si solicitati detalii despre situatia juridica a bunurilor (teren + casa ) , vedeti daca s-a emis pt teren titlu de proprietate , solicitati o adeverinta de la registrul agricol cu rolul bunicului si al tatalui , solicitati certificat atestare fiscala de la compartimentul fiscal cu privire la bunurile cu care figureaza si pt care s-a platit impozit ale bunicului/tatalui dvs. . Dupa ce faceti aceste demersuri , mai vb. .
Bafta !