Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... are dreptate banca sau eu, in cazul asta ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

are dreptate banca sau eu, in cazul asta ?

Buna ziua... problema mea este urmatoarea : eu avand un card de salariu si facand o gluma cu un prieten am bagat cardul in bancomat si am dat retragere numerar , eu stiind k nu am nici un ban pe card pt ca nu mai lucram la firma respectiva de aproape 2 ani ... au iesit 500 ron ! la 2 zile m-am dus la o reprezentanta de a lor si am intrebat catzi bani le datorez , au verificat si mi-au spus 1.5 ron . Am depus 5 ron mi-au dat foaie de versamant si am plecat.
Dupa 2 luni primesc mesaje si telefoane cum , ca as avea un credit de plata la care sunt restant.
Am fost si am vb cu un ofiter de credite si mi sa spus ca banii au iesit accidental din respectivu bancomat datorata unei erori online s-au ceva de genu si ca acesti bani mi iau trecut drept un overdraft si sunt datorit sa ii platesc.
Am doar 20 de ani, servici nu am, bunuri pe numele meu nici atat...
Din cei 500 de ron am platit 2 rate de 150 de ron si au mai ramas acum cu tot cu penalizari 290 ron.
Nu mai am posibilitatea de a plati restul sumei deocamdata iar ei m-au sunat si mi-au spus ca ma vor chema in instanta.

REPET NU AM FACUT NICI UN CREDIT
CARDUL ERA DE SALARII dar nu mai muncesc de 2 ani la firma respectiva
Greseala a fost mai mult a lor si mi lau pus drept credit (overdraft)
Nu am semnat nici un contract
Din cate stiu e nevoie de cateva acte pt a face acel credit , mai ales adeverinta de la servici... daca nu suntetzi lamuriti de vreun lucru puteti sa ma intrebatzi!Eu voi urmari... Va rog sa imi dati un raspuns

Va Multumesc
Andrey89, utilizator
Buna ziua !
Intr-adevar o eroare !!!! Bine ca nu ati solicitat 50000 :D .
Totusi , tinand cont de situatia data trebuie sa ii returnati ....Despre ce foaie de varsamant este vorba si precizati daca exista mentiune poe aceasta despre existenta vreunei datorii catre firma ...
Greseala lor, nu a dvs. Eu nu as returna nimic.
Banii sa se recupereze de la responsabilii greselii.
sa va dea in judecata. sa vedem cum demonstreaza ca un card de debit, s-a transformat in unul de credit.
fiind card de salariu, "stiati" ca pe card se afla banii dvs. sa pastrati si foaia aia de varsamant.
pe de alta parte, ati recunoscut datoria, daca ati returnat 300.
daca instanta decide ca ii aveti de dat inapoi,iar dvs nu aveti bunuri sau venituri de executat, nu vor putea recupera
foaia de versamant pe care o primesti cand depui banii domnule Adrian Marin.
Vreau sa le dau si restul banilor dar momentan nu am de unde ...eu am fost atunci sa le inapoiez banii dar au zis k nu le datorez decat 1.5 ron .leam dat 5 si am plecat.
ei au observat problema dupa 2 luni ...acum ma ameninta firma de recuperari
Pot fi bagat la inchisoare pt cei 290 ron? sunt altii care au mult mai mult si stau linistitzi:|
Va multumesc pt raspunsurile de pana acum
nu e vb nici de inchisoare, nici de ancheta penala, macar.
in mod normal, domnia si prostia se platesc, asa ca banca trebuia sa-si asume paguba. nici in instanta nu cred sa aiba sanse.
dvs ati retras banii azi sa zicem, peste 3 zile ati mers sa intrebati daca datorati ceva si v-au zis ca nu.
vorba lui BX, nu le dadeam vreun chior...