Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... legea 132/2010
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

legea 132/2010

buna ziua,, va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca ong-urile de utilitate publica trebuie sa se supuna noii legi 132/2010.
Legea se aplica numai institutilor publice , nu si ONG-urilor (fie ca sunt sau nu de utilitate publica).
multumesc frumos pentru raspuns
Legea se aplica si in cazul unei societati comerciale, aceasta societate fiind o filiala a unei companii nationale?
Obiectul legii nr.132/2010 il constituie instituirea obligativitatii colectarii selective a deseurilor in institutiile publice, astfel cum sunt definite in Legea nr. 500/2002 privind finantele publice, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si in institutiile in care statul este actionar majoritar, numite in continuare institutii publice.
O intrebare . Cosurile selective pot fi de orice fel , nu ? De exemplu acestea merg folosite [ link extern ]
? Sa nu ne apucam sa facem o achizitie de nu stiu cate bucati si dupa sa vedem ca trebuiau nu stiu ce cosuri omologate sau ceva :)
Multumesc
vietnam, utilizator