avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... studii necesare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

studii necesare

Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, daca este posibil ca un absolvent al Facultatii de Mecanica (+ 1 an studii aprofundate) sa fie angajat ( cu specificarea acestui lucru si in cartea de munca) ca si "Inginer de sistem"? In prezent ma ocup de administrarea unei retele de calculatoare, in fisa mea de post scrie ca as fi "inginer de sistem" dar pentru ca am am terminat Facultatea de Mecanica in cartea de munca sunt trecut doar ca si "inginer".

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Mihaela Tudorancea , utilizator 11:03, 22 August 2007
Daca studiile aprofundate sunt tot in domeniul mecanic nu poti fi angajat ca inginer de sistem.
Solutie: un curs de scurta durata care sa-ti ofere o diploma in domeniul informaticii (hard).

Ord 129/2000:
Formele de realizare a formarii profesionale a adultilor sunt:
a) cursuri organizate de angajatori in cadrul unitatilor proprii sau de furnizorii de formare profesionala;
b) stagii de practica si specializare in unitati din tara sau din straintate;

Bafta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare mecanic utilaje Corina Dina Corina Dina Va rog mult sa ma sfatuiti in legatura cu urmatoarea situatie : O persoana este angajata intr-o fabrica ( domeniu - constructii , prefabricate beton , mai ... (vezi toată discuția)
Inregistrere studii cu formare profesionala m31 m31 Buna ziua! Sunt salariata cu contract de munca partial 4h iar patronul meu ma trimite sa fac un masterat in comunicare manageriala si resurse umane deoarece ... (vezi toată discuția)
Cursuri interne de calificare profesionala S_GABYTA_80 S_GABYTA_80 In cadrul societatii se organizeaza cursuri interne de calificare profesionala(sunt prezentate de catre un formator intern numit de angajator),mentionez ca ... (vezi toată discuția)