Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... studii necesare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

studii necesare

Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, daca este posibil ca un absolvent al Facultatii de Mecanica (+ 1 an studii aprofundate) sa fie angajat ( cu specificarea acestui lucru si in cartea de munca) ca si "Inginer de sistem"? In prezent ma ocup de administrarea unei retele de calculatoare, in fisa mea de post scrie ca as fi "inginer de sistem" dar pentru ca am am terminat Facultatea de Mecanica in cartea de munca sunt trecut doar ca si "inginer".

Va multumesc!
Daca studiile aprofundate sunt tot in domeniul mecanic nu poti fi angajat ca inginer de sistem.
Solutie: un curs de scurta durata care sa-ti ofere o diploma in domeniul informaticii (hard).

Ord 129/2000:
Formele de realizare a formarii profesionale a adultilor sunt:
a) cursuri organizate de angajatori in cadrul unitatilor proprii sau de furnizorii de formare profesionala;
b) stagii de practica si specializare in unitati din tara sau din straintate;

Bafta