Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in specialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in specialitate

in cazul transformarii unui post de natura contractuala in functionar public m-ar interesa cum se calculeaza vechimea in munca daca persoana respectiva s-a angajat in anul 2005 iar anterior nu a mai lucrat nicaieri.Se calculeaza de la data incadrarii in 2005 cand a lucrat pe studii medii si cand a lucrat prima data in baza unui CIM sau de la data absolvirii bacului chiar daca nu a lucrat pana in 2005.
De la data primei incadrari.
Multumesc frumos!
Vechimea in munca nu este acelasi lucru cu vechimea in specialitatea studiilor.

HOTÃRÂRE nr. 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea şi dezvoltarea carierei funcţionarilor publici

Art. 3 lit. l) vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice - experienţa dobândită în temeiul unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau ca profesie liberală, demonstrată cu documente corespunzătoare de către persoana care a desfăşurat o activitate într-o funcţie de specialitate corespunzătoare profesiei sau specializării sale, prin raportare la domeniul general de absolvire a studiilor potrivit nivelurilor de organizare a învăţământului în România.