Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... muncitor caificat vs. necalificat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

muncitor caificat vs. necalificat

Bună ziua. Vă rog un sfat în numele vecinei mele. Dânsa are un fiu care a terminat profesionala cu diploma de tâmplar.A fost angajat ca tâmplar la o fabrică unde, pe cartea de muncă apare că este angajat ca muncitor (fără să se menţioneze ce fel de muncitor) cu un salar minim pe economie. Întrebarea este dacă angajatorul nu avea obligaţia să-l treacă în cartea de muncă ca tâmplar calificat? Sau poate să facă ce vrea.
CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL PE ANII 2007-2010
Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de
salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2,
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoală de maiştri = 1,3,
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. (1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
I. Indiferent de incadrare, ar trebui sa i se treaca in carnetul de munca la rubrica studii - scoala postliceala absolvita.
II. Daca dvs. spuneti ca este angajat cu salariul minim pe economie, inseamna ca a fost angajat in functia de muncitor necalificat (care are coeficientul de ierarhizare 1 = 600 de lei) astfel ca ar trebui sa i se scrie in carnetul de munca functia de muncitor necalificat.
Tanjiani, utilizator