Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pentru o simpla stampila este nevoie de o cerere?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

pentru o simpla stampila este nevoie de o cerere?

buna seara,
As avea o intrebare, daca ma puteti ajuta...
Doresc sa imi schimb buletinu, la buletine mi s-a spus ca imi trebuie stampila pe sentinta ca sa arat ca este definitiva si irevocabila...
In sentinta s`a gresit numele copilului, am facut cerere...am depus`o (se poate sa se fi schimbat deja in sentinta?)....am fost la registratura sa mi se puna stampila pe sentinta sau sa imi faca copie dupa sentinta,daca s`a schimbat....si m`au lat foarte tare....la registratura nu era nimeni pentru ca se terminase programu inainte cu 1 minut( adica la ora 11:01 eu am ajuns acolo si nu m`au primit) si am intrat la arhiva...si acolo m`au scos afara...i`am explicat ca imi trebuie doar o simpla stampila si a inceput sa zbiere la mine ca trebuie sa fac cerere pentru acea stampila si sa explic in cerere pentru ce am nevoie , iar apoi ne`au poftit afara sau daca nu cheama paza sa ma scoata ei(eram cu copilul)
este adevarat ca trebuie o cerere pentru o simpla stampila? si daca da ce fel de cerere? eu sincer nu am mai auzit asa ceva ca pentru o stampila sa am nevoie de o cerere

multumesc
Acea stampila presupune formularea unei cereri de legalizare , plata unei taxe de timbru de 2.00 lei si plata unui timbru jud. de 0,15 lei.
De asemenea daca ati formulat o cerere de indreptare erorii materiale instanta se pronunta printr-o incheiere care vi se comunica la domiciliu si care are aceeasi cale de atac ca si hotararea a carei indreptare se cere, in functie de obiectul actiunii.
Atentie! discutam de o indreptare a erorii materiale doar in situatia in care numele copilului este gresit in dispozitivul sentintei, eventualele greseli in expozeul hotararii neavand nici o relevanta.
Abia dupa expirarea termenului respectiv incheierea se va legaliza ca si sentinta in maniera aratata mai sus, adica cerere, taxa de timbru si timbru jud.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
simonette12 a scris:

Acea stampila presupune formularea unei cereri de legalizare , plata unei taxe de timbru de 2.00 lei si plata unui timbru jud. de 0,15 lei.
De asemenea daca ati formulat o cerere de indreptare erorii materiale instanta se pronunta printr-o incheiere care vi se comunica la domiciliu si care are aceeasi cale de atac ca si hotararea a carei indreptare se cere, in functie de obiectul actiunii.
Atentie! discutam de o indreptare a erorii materiale doar in situatia in care numele copilului este gresit in dispozitivul sentintei, eventualele greseli in expozeul hotararii neavand nici o relevanta.
Abia dupa expirarea termenului respectiv incheierea se va legaliza ca si sentinta in maniera aratata mai sus, adica cerere, taxa de timbru si timbru jud.

termenul a expirat in 8 iulie...am adaugat cererea inaintea termenului....numele este gresit in sentinta dar si in unele locuri in expozeu....
ma puteti ajuta cu un model de cerere de legalizare? cum ar trebui conceputa acea cerere daca va rog frumos?
multumesc
Dosar nr.......
legalizare sentinta civila

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnata......domiciliata in......., cu CNP....... , rclamanta/parata in dosarul cu numarul............va rog respectuos sa dispuneti legalizarea sentintei civile nr....... pronuntata la data de ...... de Judecatoria...... cu mentiunea definitiva si irevocabila.
Depun taxa judiciara de 2 lei di timbru judiciar de 0,15 lei.
Va multumesc!

semnatura,

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI.......
av.tonicadaniela a scris:

Dosar nr.......
legalizare sentinta civila

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnata......domiciliata in......., cu CNP....... , rclamanta/parata in dosarul cu numarul............va rog respectuos sa dispuneti legalizarea sentintei civile nr....... pronuntata la data de ...... de Judecatoria...... cu mentiunea definitiva si irevocabila.
Depun taxa judiciara de 2 lei di timbru judiciar de 0,15 lei.
Va multumesc!

semnatura,

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI.......

va multumesc