Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... termen prescriere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

termen prescriere

Buna ziua.Spuneti-mi va rog dupa cat timp se prescrie o sentinta judecatoreasca privind suspendarea permisului de conducere?Va multumesc
sunt necesare mai multe detalii pentru un raspuns corect
"Art. 118. OUG 195/2002 alin. (4) În termen de 15 zile de la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.
(5) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce."
(modificat de OG 69/2007)

Art. 209 ROUG 195/2002 alin. (3) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule operează în ziua următoare celei în care a fost predat permisul de conducere sau, după caz, a expirat termenul de predare a acestuia.

(2) Executarea sanctiunii contraventionale complementare se prescrie in acelasi termen in care se prescrie sanctiunea contraventionala principala.
iar conform OG 2/2001ART. 13
Termenul de prescriptie e cel de 5 ani .
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumesc pt raspunsul dat,dar totusi sunt intr-o mare dilema in sensul ca hotararea judecatoreasca definitiva s-a dat in 12 12 2008 si eu am primit ieri 24 07 2010 de la politie instiintare precum ca permisul de conducere s-a suspendat din data de 05 07 2010 pe o perioada de 90 de zile...De ce 90 de zile si de ce asa tarziu?Va rog sa ma ajutati ,ce demersuri pot face?Va multumesc
Deci, ca urmare a contestarii pv , dv. erati obligat ca in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva a hotararii prin care vi s-a respins plangerea contraventionala aveati obligata sa predati permisul de conducere in vederea suspendarii.
nerespectarea acestei obligatii atrage dupa sine prelungirea duratei suspendarii cu 30 zile.
Executarea sanctiunii complementare a suspendarii dreptului de a conduce se prescrie in termen de 5 ani.
Asa ca, aceasta decizie apare ca fiind in termen, conform datelor furnizate
Multumesc dar de ce 90 de zile si nu 60????