Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Actiune partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Actiune partaj

Va prezint urmatoarea situatie: datorita violentelor si a comportamentului mai mult decat inuman al sotului, ( de nenumarate ori a fost data afara din casa si o ameninta cu moartea) sotia l-a parasit, lasandu-i toate lucrurile proprietate comuna. Care este reglementarea in acest caz, ( conform carui articol de lege) daca in urma divortului, sotia deschide actiune de partaj pentru impartirea lucrurilor , dar mai ales a casei, proprietate comuna pe numele ambilor soti . Va multumesc!
Sotia ar trebui sa solicite partajarea bunurilor comune in instanta in cota legala prezumata de 50%.
Sotia poate solicita atribuirea bunului comun , aceastia incumbandu-i obligatia de a plati o sulta , o suma de bani cu titlu de despagubire.
Insa , imparteala prin atribuire este tinuta de anumite criterii : sumele de bani dobandite in timpului casatoriei , imbunatatirile aduse bunului imobil, incredintarea copilului spre crestere si educare.
Altminteri, se va dispune partajarea prin instrainare , pretul impartindu-se in raport de cota parte individualizata ( desi exista prezumtia de contributie egala a celor doi soti la regimul matrimonial, aceasta nu este una irefragrabila, putand fi cobatuta de orice proba contrara ).

Succes.;)

Partajul bunurilor aflate in codevalmasie este reglementat de art. 36 din Codul familiei care arata expres ca la desfacerea casatoriei, bunurile comune se impart intre soti, potrivit invoielii acestora. Daca sotii nu se invoiesc asupra impartirii bunurilor comune, va hotara instanta judecatoreasca.
Pentru motive temeinice, bunurile comune, in intregime sau numai o parte din ele, se pot imparti prin hotarare judecatoreasca si in timpul casatoriei. Bunurile astfel impartite devin bunuri proprii. Bunurile neimpartite, precum si cele ce se vor dobandi ulterior, sunt bunuri comune.

Putei cere o contributie mai amre la dobandirea bunurilor comune, de peste 50%, dar va trebui sa faceti dovada acestei contributii.
Doamna ar trebui sa plateasca si o taxa la tribunal care este procentuala si se stabileste in functie de valoarea bunurilor evaluate.In plus evaluatorii se platesc separat,cel imobiliar separat,cel mobiliar la fel .Trebuie luata in calcul si aceasta chestiune,pentru ca daca doamna nu isi poate permite,asa cum nu imi permit eu este foarte greu.Exista si varianta partajului amiabil, in care partile incheie o intelegere de comun acord ,redactata de un avocat,prin care isi impart bunurile si care este luata in seama de judecator. Se numeste TRANZACTIE.
Gabrielle Monique a scris:

Doamna ar trebui sa plateasca si o taxa la tribunal care este procentuala si se stabileste in functie de valoarea bunurilor evaluate.In plus evaluatorii se platesc separat,cel imobiliar separat,cel mobiliar la fel .Trebuie luata in calcul si aceasta chestiune,pentru ca daca doamna nu isi poate permite,asa cum nu imi permit eu este foarte greu.Exista si varianta partajului amiabil, in care partile incheie o intelegere de comun acord ,redactata de un avocat,prin care isi impart bunurile si care este luata in seama de judecator. Se numeste TRANZACTIE.

Aveti dreptate,se timbreaza la valoare toate bunurile comune.Este de preferat o tranzactie,sau sa se apeleze la un mediator.