Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosar pensionare anticipata partiala respins
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosar pensionare anticipata partiala respins

Buna seara.
Azi am primit decizia de respingere a dosarului de pensionare ,dar atentie:
1.Am depus dosarul pe data de 23/04/2009 la registratura.
2.Cererea de pensionare anticipat partiala din dosar,a fost incepind cu data de 1/06/2009,data cind implineam 58 ani si 7 luni ,
Dosar respins,din urmatoarele motivatii.
1. Data inscierii la pensie23/04/2009,(in loc de 1/06/2009 cum am scris in cerere.
2.Virsta la data inscierii la pensie 58 ani si 5 luni.
3.Virsta standard de pensionare 65 ani.
Va rog sa-mi spuneti ,am gresit depunind dosarul inainte de 1/06/2009 data la care indeplinesc conditiile de pensionare anricipata partial.
Mul;tumesc.

Contestati decizia de respingere a cererii de pensionare la instanta(tribunal) in termen de 45 de zile de la comunicare. Numai daca considerati ca sunteti neindreptatit de aceasta decizie!
1. Cererea de pensionare impreuna cu actele se depun imediat dupa data indeplinirii conditiilor de pensionare.
2. Ce stagiu de cotizare ati realizat si care este data nasterii?
3. Aveti o motivare in subsolul deciziei de respingere. Care este aceasta?

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Cred ca l-a depus mult prea devreme. Fiind barbat n-ar fi trebuit sa implineasca intai 60 ani si apoi sa depuna dosarul?
Multumesc pentru raspuns.
1. Nascut la 31/10/1950
2 Stagiu de cotizare realizat 39 ani,3 luni, 24 zile
In partea de jos a deciziei scrie;
Se respinge cererea de inscriere la PENSIE ANTICIPATA PARTIALA deoarece nu sunt indeplinite prevederile art 50 (1)din Legea nr, 19/2000 in sensul ca susnumitul desi a depasit stagiul complet de cotizare cu pina la 10 ani,nu are virsta necesara (cel putin virsta standar redusa cu 5 ani)
Conf. art.50 (1) PERIOADELE ASIMILATE NU SE AU IN VEDERE LA STABILIREA DE COTIZARE PENTRU ACORDAREA PENSIEI ANTICIPATE PARTIALE! ! !
3.Sa inteleg ca am gresit depunind dosarul ininte de 1/06/2009
stancu .C.
elga50 a scris:

Cred ca l-a depus mult prea devreme. Fiind barbat n-ar fi trebuit sa implineasca intai 60 ani si apoi sa depuna dosarul?

Asa este, dar la 60 ani am dreptul la limita de virsta,conf art 42 (1) tabelul 1.
Eu doresc anticipat partial.Conf art 50 (1) si (2),corelat cu art 41 (2) care spune;
1.Virsta standard de pensionare este de 60 ani pentru femei si 65 ani pentru barbati.Atingerea virstei standard de pensionarese va realiza in termen de 13 ani de la data intrarii in vigoare a legii,prin cresterea virstelor de pensionare, porninduse de la 57 ani pentru femei si la 62 de ani pentru barbati,conform esalonarilor prevazute in anexa nr 3.
2.Normele 340/2001 cap .B ali.III (8) care spune ;Prin stagiu complet de cotizare la care se face referire in fabelul nr 2 la art. 50 din lege (deci pensionarea anticipata partial) se intelege stagiul de cotizare din anexa nr 3 la lege ( deci nu anexa 9) si (nici detaliata in fuctie de data nasterii in anexa 9) in rest nu mai citez intrucit nu are relevanta .
3.Deci vreau sa beneficiez de prevederile legii acum ,si nu in 2015 cind virsta standard va fi 65 ani.
Multumesc tuturor pentru raspuns.
PS. Nu crd ca in istanta o sa am probleme ,pentru faptul ca l-am depus mai devreme, intrucit pot face dovada ca am lipsit de la domiciliu urmatoarele 3 luni.