Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA probleme asig. pensie si sanatate
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA probleme asig. pensie si sanatate

Am si eu pfa si practic activitatea de cizmar, de curand am aflat ca trebuiau platite asig. pentru pensie si sanatate si am fost si m-am inregistrat si am de plata retroactiv din 2007 suma de 6300 cu tot cu majorari, asta numai pentru pensie, aici intrand dobanda care tot creste pe parcursul platii. Intrebarile mele sunt legate de faptul ca pe langa banii astia trebuie sa platesc si la sanatate si culmea ar fi sa fie tot retroactiv. Acum oare cum se beneficiaza de sanatate?ma imbolnavesc din urma? Ca pensie am inteles se agauga ca vechime.
Multumesc anticipat pentru lamuriri.
Mergeti la Sanatate la d-voastra si vedeti:(
S-ar putea sa platiti de cind v-ati Infiintat PFA..sanatatea se platea si pina la 1Iulie.Nu are nimic imbolnavirea cu plata,aceasta este stagiu de cotizare sa puteti beneficia de in viitor de asistenta sanitara.
retroactiv 5 ani ,si penalitati o gramada ! asa am platit si eu