Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutoooor!!! recurs !!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutoooor!!! recurs !!!

Va rog foarte mult daca ma poate ajuta cineva urgent cu o formulare de recurs conflict de munca!!!
DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnatul …………….. (numele si prenumele recurentului), domiciliat in localitatea ……………, judetul …………, str. ………., nr. …… etajul …… apart. …… declar recurs impotriva sentintei civile nr. …………, din …………, pronuntata de ………………., si prin care ……………… ………………….. (se va expune solutia, reprodusa dupa dispozitivul hotararii atacate, in cadrul careia se vor indica si numele, prenumele si adresa intimatului).

Temeiurile recursului sunt urmatoarele:
In fapt, ………………………………….. (se va prezenta o scurta expunere a antecedentelor de fapt ale cauzei).

In drept
art.304 pct .... C.proc.civ.

Pentru aceste motive va rog sa casati hotararea atacata si sa …………… …………………………………………….. (recurentul poate cere modificarea hotararii atacate sau casarea ei. Casarea poate avea ca efect trimiterea pricinii spre o noua judecare sau incetarea procesului).

Semnatura recurentului
………………….

DOMNULUI PRESEDINTE AL …………………

Potrivit art.304 C.proc.civ., modificarea sau casarea unei hotărâri se poate cere în următoarele situaţii, numai pentru motive de nelegalitate:
1. când instanţa nu a fost alcătuită potrivit dispoziţiilor legale;
2. când hotărârea s-a dat de alţi judecători decât cei care au luat parte la dezbaterea în fond a pricinii;
3. când hotărârea s-a dat cu încălcarea competenţei altei instanţe;
4. când instanţa a depăşit atribuţiile puterii judecătoreşti;
5. când, prin hotărârea dată, instanţa a încălcat formele de procedură prevăzute sub sancţiunea nulităţii de art. 105 alin. 2;
6. dacă instanţa a acordat mai mult decât s-a cerut, ori ceea ce nu s-a cerut.
7. când hotărârea nu cuprinde motivele pe care se sprijină sau când cuprinde motive contradictorii ori străine de natura pricinii;
8. când instanţa, interpretând greşit actul juridic dedus judecăţii, a schimbat natura ori înţelesul lămurit şi vădit neîndoielnic al acestuia;
9. când hotărârea pronunţată este lipsită de temei legal ori a fost dată cu încălcarea sau aplicarea greşită a legii.

Potrivit art.302 ind.1 alin.1 C.proc.civ., cererea de recurs va cuprinde, sub sancţiunea nulităţii, următoarele menţiuni:
a) numele, domiciliul sau reşedinţa părţilor ori, pentru persoanele juridice, denumirea şi sediul lor, precum şi, după caz, numărul de înmatriculare în registrul comerţului sau de înscriere în registrul persoanelor juridice, codul unic de înregistrare sau, după caz, codul fiscal şi contul bancar. Dacă recurentul locuieşte în străinătate, va arăta şi domiciliul ales în România, unde urmează să i se facă toate comunicările privind procesul ;
b) indicarea hotărârii care se atacă;
c) motivele de nelegalitate pe care se întemeiază recursul şi dezvoltarea lor sau, după caz, menţiunea că motivele vor fi depuse printr-un memoriu separat ;
d) semnătura .