avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturi si inreg paypoint
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturi si inreg paypoint

Am o problema, daca stie cineva sa ma ajute:
la un magazin, se face reincarcare electronica cartele telefonice si se pot plati facturi, cu ajutorul Pay Point.
SC colaboreaza din mai cu ei, insa nu s-a inreg nici un doc pana acum in conta.

Am preluat evidenta conta, nu stiu cum sa reglez situatia:
exista facturi emise
op de plata a facturilor

Va rog un sfat si o mica monografie a inregistrarilor, daca mai lucreaza cineva cu Pay Point...
Trebuie emisa factura pentru comisionul acordat?

Mii de multumiri...Mya
Cel mai recent răspuns: tomcrispi , utilizator 18:49, 4 Septembrie 2010
chiar nu ma poate ajuta nimeni?!?!?#-o:B-)
Pentru partea de reincarcare electronica,PayPoint emite in fiecare saptamana(lunea) o factura pentru tranzactiile din cursul saptamanii precedente(luni-duminica).
Aceasta factura trebuie inregistrata in contabilitatea societatii.

Pentru partea de plati facturi,societatea trebuie sa emita catre PayPoint o factura la inceputul lunii,pentru tranzactiile din luna precedenta.Aceasta factura contine comisionul(valoare fixa) acordat de PayPoint societatii pentru tranzactiile efectuate in luna precedenta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Help please, cine stie modul de lucru la pay point loredanaalina loredanaalina Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o monografie sau macar cateva indicatii cu procedura de inregistrare in contabilitate a operatiunilor pay point.Am un abc ... (vezi toată discuția)
Pay point comision facturat cu sau fara tva? loredanaalina loredanaalina Intr-un magazin alimentar (caen 4711) se instaleaza un aparat pay point. Cei care se ocupa de pay point au cerut un bilet la ordin pentru suma de 5000 ... (vezi toată discuția)
Despre paypoint si bilete la ordine arh_hadi arh_hadi Am un minimarket si anul trecut am instalat un aparat paypoint. La incheierea contractului a trebuit sa le emit un bilet la ordin de 7000ron. Ulterior am aflat ... (vezi toată discuția)