Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa de poluare

Pe data de 10 mai 2010 am cumparat o Dacia Logan noua prin programul rabla. 15 zile mai tarziu, respectiv pe 25 mai 2010, am achitat la FISC suma de 2080 RON reprezentand taxa de poluare in vederea inscrierii in circulatie cu numerele definitive.
Intrebarea mea este daca se pot recupera cei 2080 RON pe care i-am platit pentru taxa de poluare si daca da cum se procedeaza sau mai exact ce trebuie sa fac.
Va multumesc
Nu puteti recupera aceasta taxa...ea se recupereaza la vehiculele sh care au fost inmatriculate anterior in UE si au platit o asemenea taxa cand au fost noi ( la prima inmatriculare).