avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca full time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca full time

Un angajat are contract de munca cu norma intreaga la o firma. Se poate angaja, in paralel, la o alta firma - dar tot cu contract de munca cu norma intreaga?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:41, 29 Iulie 2010
Nu.Doar cu contract de munca maxim inca 4h si va fi la cumul de functi..
CM cu norma intreaga de 8h va fi la functia de baza.
Se poate angaja si cu norma intreaga .. nu exista nicio interdictie in acest sens.
iulia53 a scris:

Nu.Doar cu contract de munca maxim inca 4h si va fi la cumul de functi..
CM cu norma intreaga de 8h va fi la functia de baza.


1. Am mai intalnit acest punct de vedere dar nimeni nu spune baza legala (!?).
2. Codul muncii spune:
Art. 35. - (1) Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
3. Nu se spune ca unul din CIM sa fie cu 8 ore pe zi iar celelalte cu part-time.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O persoana poate avea un job full time si 2 joburi part time? kult21 kult21 Buna ziua, As vrea sa stiu daca o persoana poate sa lucreze la 3 angajatori diferiti avand la un angajator un job full time de 8h/zi si la alti 2 angajatori ... (vezi toată discuția)
2 joburi in paralel M-A-N M-A-N As dori sa stiu daca o persoana cu un job de 8h/zi mai poate sa-si gaseasca un al doilea job, eventual tot cu norma intreaga? Pt. 2 joburi in paralel care ... (vezi toată discuția)
Brevet manager turism - angajat ore lucratoare GabrielaMZ GabrielaMZ Buna ziua, Sunt angajat full time (8h lucratoare/ 5 zile pe saptamana) intr-o companie dar in paralel imi voi ajuta prietenul in deshiderea unei agentii de ... (vezi toată discuția)