Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca full time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca full time

Un angajat are contract de munca cu norma intreaga la o firma. Se poate angaja, in paralel, la o alta firma - dar tot cu contract de munca cu norma intreaga?
Nu.Doar cu contract de munca maxim inca 4h si va fi la cumul de functi..
CM cu norma intreaga de 8h va fi la functia de baza.
Se poate angaja si cu norma intreaga .. nu exista nicio interdictie in acest sens.
iulia53 a scris:

Nu.Doar cu contract de munca maxim inca 4h si va fi la cumul de functi..
CM cu norma intreaga de 8h va fi la functia de baza.

1. Am mai intalnit acest punct de vedere dar nimeni nu spune baza legala (!?).
2. Codul muncii spune:
Art. 35. - (1) Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
3. Nu se spune ca unul din CIM sa fie cu 8 ore pe zi iar celelalte cu part-time.