Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... incalcare teren privat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

incalcare teren privat

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am o livada de 1/2 ha, situata in satul Nandru, pe care nu am ingradit-o, in primul rand pentru ca oricum gardul ar fi fost distrus din dorinta de a se lua fructe, iar comunitatea nu este mare si am zis sa manince cine doreste de acolo pentru ca sunt peste 200 de pomi. O parte din locuitori au vite pe care le lasa sa pasca peste tot, nesupravegheate si intra si prin livada noastra producind stricaciuni, pentru ca pomii sunt plantati doar de anul trecut. Va rog sa-mi spuneti daca legislatia le permite sa umble cu animalele peste tot, pe toate proprietatile, sau suntem noi oblifgati sa facem garduri (peste care oricum trec). nu mi se pare corect sa trebuiasca ingradit in cimp deschis, doar pentru ca ei nu isi supravegheaza animalele. Va multumesc.
Buna ziua

Puteti rezolva problema dv. printr- o actiune in instanta, in temeiul prevederilor Codului Civil, art.998- 1003.
In speta relatata de dv. este vorba de raspunderea civila pentru prejudicii cauzate de animale.

Va recomand sa incercati rezolvarea pe cale amiabila cu proprietarul animalelor, precizandu- i la ce riscuri se expune prin faptul ca lasa animalele pe proprietatea dv., chiar daca nu este ingradita( poate persoana nu are habar de ce i se poate intampla) si, daca vedeti ca nu da nici un rezultat pozitiv prin discutie amiabila, procedati la actionarea in instanta! La urma urmei, trebuie sa se respecte dreptul de proprietate!

Cu stima