avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitate?!
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitate?!

Pe site-ul ms.ro (aici [ link extern ] )
a fost publicata metodologia de organizare a concursului pentru manageri spitale.
Am citit dar tot nu am inteles daca poate un ales local( consilier judetean ) sa ocupe o astfel de functie. Ma puteti lamuri?
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Iulie 2010
stelarman, utilizator
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 20:24, 31 Iulie 2010
ce functie?
nu ati spus ce functie vizati.
Imi cer scuze nu am observat ca nu a fost editat intreg mesajul.
Era vorba de functia de manager, normele in link la asta se refera: organizarea concursului ptr manageri
ART. 25 Nu pot candida la concursul de ocupare a funcţiei de manager, membrii Consiliului de Administraţie ai spitalului public care organizează concursul.
ART. 1
(1) Ocuparea funcţiei de manager din spitalele publice aflate în reţeaua de asistenţă medicală a Ministerului Sănătăţii, se face prin concurs la care au acces persoane fizice care întrunesc cumulativ condiţiile:
a) sunt absolvenţi de învăţământ universitar de lungă durată cu diplomă de licenţă sau echivalentă;
b) sunt absolvenţi ai unor cursuri de perfecţionare în management sau management sanitar, agreate de Ministerul Sănătăţii şi stabilite prin ordin al ministrului sănătăţii sau
sunt absolvenţi ai unui masterat sau doctorat în management sanitar, economic sau administrativ organizat într-o instituţie de învăţământ superior acreditată, potrivit legii;
c) pentru spitalele clinice în care se desfăşoară şi activitate de învăţământ şi cercetare ştiinţifică medicală, managerul trebuie să fie cadru universitar sau medic primar şi să fie absolvent al unor cursuri de perfecţionare în management sau management sanitar, agreate de Ministerul Sănătăţii şi stabilite prin ordin al ministrului sănătăţii;
d) au cel puţin 2 ani vechime în posturi prevăzute cu studii universitare de lungă durată, conform legii;
e) nu sunt condamnaţi penal sau în curs de urmărire penală;
f) sunt apţi din punct de vedere medical (fizic şi neuropsihic);
g) nu au vârsta de pensionare, conform legii.

Singura restrictie, deocamdata, este cea de la art. 25. Mai mult, nu am gasit ca trebuie sa fie medic la baza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Manager spital CorinaP85 CorinaP85 Buna ziua Pentru a fi director de spital trebuie sa ai calitatea de functionar public? La manager de spital din cate stiu nu trebuie. Multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Dosar respins adela1964 adela1964 S-a scos la concurs un post de director de ingrijiri la un spital de urgenta. Mi-am depus dosarul si mi-a fost respins pe motiv ca nu respect cerintele ... (vezi toată discuția)
Manager spital si sef sectie AndreiPopescu79 AndreiPopescu79 Buna seara. Am cateva nelamuriri: Managerul unui spital este sau nu functionar public? Seful unei sectii din spital este sau nu functionar public? Ma refer ... (vezi toată discuția)