Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum pot sa imi recuperez sumele de bani datorate de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum pot sa imi recuperez sumele de bani datorate de catre angajator?

am lucat la o firma de distributieprod alimentare si mai am de recuperat salariul fix de pe ultima luna precum si bonusurile de pe trei luni de zile.cum pot sa recuperez banii?ce ma sfatuiti sa fac?
Depuneti o sesizare la ITM si/sau deschideti o actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a fi obligat la plata drepturilor salariale restante ... actiunea in instanta se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu si este scutita de plata taxelor judiciare.
Incercati sa luati legatura cu ei inainte si sa le ziceti ca le faceti reclamatie, actiune. Poate se rezolva de vorba buna. Succes.
blueblue, utilizator
Sa notificati fostul angajator printr-o cerere scrisa trimisa prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire in care sa ii solicitati plata drepturilor salariale precum si contravaloarea bonurilor de masa.In cazul in care refuza sa vi le acorda il dati in judecata la tribunalul in raza unde aveti domiciliu, sectia litigii de munca.