Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale bilant contabil
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

bilant contabil

care este sanctiunea pt nedepunerea bilantului la ORC pana la 13 august?
la finante. 50 mil.
ContSters123067, utilizator
Raportarile semestriale se depun la finante.

Operatorii economici, indiferent de forma de organizare şi forma de proprietate, au obligaţia să întocmească şi să depună Raportări contabile la 30 iunie 2010 la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice, potrivit prevederilor Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 1879/22.06.2010 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabilă la 30 iunie 2010 a operatorilor economici (publicat în Monitorul Oficial al României nr. 447/01.07.2010).
Raportările contabile la 30 iunie 2010, precum şi declaraţiile operatorilor economici care nu au desfăşurat activitate sau se află în curs de lichidare, potrivit legii, se vor depune la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice până cel mai târziu la 13 august 2010.
~~~
despre sanctiune:

Art. 41
Constituie contravenţii la prevederile prezentei legi următoarele fapte, dacă nu sunt săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii, să fie considerate infracţiuni:
f)
întocmirea şi depunerea la unităţile teritoriale ale Ministerului Economiei şi Finanţelor a situaţiilor financiare periodice sau a raportărilor contabile stabilite potrivit legii;
Art. 42
(1)Contravenţia prevăzută [...] cea prevăzută la pct. 2 lit. f), cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei, cea prevăzută la pct. 3,....
. Criteriile în funcţie de care se stabileşte nivelul amenzii se corelează cu nivelul cifrei de afaceri, după caz.

(2)Amenda pentru neîndeplinirea obligaţiei prevăzute la art. 41 pct. 2 lit. f) este de la 1.000 lei la 3.000 lei, dacă perioada de întârziere pentru întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare periodice este cuprinsă între 15 şi 30 de zile lucrătoare, şi de la 1.500 lei la 4.500 lei, dacă perioada de întârziere depăşeşte 30 de zile lucrătoare.
(legea contabilitatii, rep)
Magda Staicu, Consultant fiscal
nu se depune mai nou doar la ORC? se mai depune si la finante?
Bilanturile anuale se depun la ORC, iar
Raportările semestriale se depun la finante.

În ordinul care se află pe site-ul www.mfinante.ro, la pagina cred 20 al ordinului se află intructiunile referitor la unde se depune, termenul de depunere şi alte informaţii.