avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1016 soluții astăzi

Creștem împreună! Datorită vouă, comunitatea avocatnet.ro a înregistrat 12,8 milioane de vizite în primele 7 luni din 2025.

Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... citatie la directia generala anticoruptie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

citatie la directia generala anticoruptie

Buna ziua!
Am primit o citatie de la DGA. Cum pot fi sigura de autenticitatea ei? Am colegi care fac glume. Nu stiu nici un motiv pt care as putea fi citata. Mentionez, ca sunt chemata la Bucuresti, eu fiind din provincie. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: andymaurul , utilizator 19:56, 2 August 2010
pt dvs e mai important ca fac colegii dvs glume sau ca sunteti cercetat penal?
Daca dv si colegii dv lucrati in domeniul in care folositi citatii de genul acesta, ar trebui sa va dati seama singura, daca este gluma sau nu!

mangul a scris:

Citatia am gasit-o in cutia postala. Nu a sunat nimeni,eram acasa.



Puteti sa dati telefon la organul emitent al citatiei daca aveti dubii.
Poate ca aveti calitatea de martor.
Vedeti ce scrie in citatie.

avocat Claudiu Lascoschi
Va rog sa observati ca in mod normal intr o citatie emanand de la o asemenea institutie ar fi trebuit mentionate nr.dosarului,calitatea in care sunteti chemata,si o alta serie de mentiuni obligatorii prevazute de cpp,stampila organului emitent,semnatura,etc.Mergeti la politie si rugati-i sa verifice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citatie prezentare la politie - legalitate citare georgiana83 georgiana83 am gasit azi in usa o citatie de la politie pe numele meu pt a ma prezenta la o anumita sectie. citatia nu are nici o stampila . este valabila citatia? (vezi toată discuția)
Cerere in vederea redactarii hotaririi ContSters355039 ContSters355039 Vreas sa fac o cerere in vederea redactarii hotaririi deoarece au trecut 30 de zile . Aceata trb depusa personal sau o pot trimite pe fax ? Este ceva tipizat ... (vezi toată discuția)
Citatie dga in calitate de martor BogdanH BogdanH Buna dimineata, Astazi am primit o citatie de la DGA ca trebuie sa ma prezint ca martor intr-un dosar penal (sunt aduse in discutie art. 289-290 din codul ... (vezi toată discuția)