avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum anulez de la distanta o actiune care se perima?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum anulez de la distanta o actiune care se perima?

buna ziua

anul trecut am avut o actiune de divort comun acord, pe care am anulat-o prin imputernicit inainte de prima infatisare. Deoarece a fost doar un imputernicit prezent actiunea s-a amanat cu 1 an, urmand ca apoi sa se perime.
Zilele astea am primit citatie sa ne prezentam din nou (a trecut anul)!
Citatia spune "In caz de neprezentare a partilor, se va putea trimite un inscris, judecata urmand a se face in lipsa". Noi nu ne putem prezenta nici unul (nu suntem in tara) si nici nu avem cui sa facem imputernicire.
Ce inseamna "inscris"? Gasesc undeva un model prin care sa cerem anularea/suspendarea actiunii fara sa mai fie nevoie sa venim in Romania? Eventual sa il trimit prin posta/fax.

Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: ContSters32406 , utilizator 13:29, 12 Septembrie 2007
Lasati-o sa se perime linistita fara sa va agitati degeaba...
Si, daca inca mai vreti sa divortati, faceti o noua cerere (actiune) de divort.
Ultima modificare: Marți, 11 Septembrie 2007
romascanu, moderator
Multumesc mult pt raspuns!

Dar totusi.. am primit citatie.. nu trebuie sa trimit un inscris ceva? Pur si simplu nu fac nimic?
Incerc sa ghicesc ce s-a intamplat cu dosarul dvs.

Acest dosar trebuie sa fi fost suspendat la cererea ambilor soti (asta trebuie sa fie asa zisa "amanare de 1 an" despre care vorbiti).
Daca ati fi dorit ca dosarul sa continue, trebuia sa il repuneti pe rol inainte de a se fi implinit un an.
Daca dvs. nu ati cerut acest lucru, atunci instanta l-a repus pe rol din oficiu pentru a constata ca a intervenit perimarea (faptul ca a trecut mai mult de 1 an de cand dosarul a ramas in nelucrare).

Care este efectul perimarii?
Se considera ca cererea (procesul) dvs de divort nu a existat niciodata.

Va satisface acest efect? Eu tind sa cred ca da, de vreme ce ati inceput mesajul prin a spune ca ati dorit "anularea" cererii chiar inainte de prima infatisare. Gresesc?

Ultima modificare: Miercuri, 12 Septembrie 2007
romascanu, moderator
Este exact cum spuneti. Dosarul a fost suspendat la cererea ambilor, doar ca numai un mandatar a reusit atunci sa ajunga cu imputernicirea (celalalt nu). De aceea s-a amanat/suspendat pentru 1 an.

Noi ne-am alertat la primirea noii citatii, pentru ca am considerat ca subiectul e inchis.
Daca nu trebuie sa facem nimic acum, cu atat mai bine!

Va multumesc mult de tot!
Ultima modificare: Miercuri, 12 Septembrie 2007
ContSters32406, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum anulez o actiune care se perima? ContSters32406 ContSters32406 buna ziua anul trecut am avut o actiune de divort comun acord, pe care am anulat-o prin imputernicit inainte de prima infatisare. Deoarece a fost doar un ... (vezi toată discuția)
Neprezentare la prima infatisare de divort midnightk midnightk Va salut! Am si eu o nelamurire: Am deschis proces de divort de comun acord cu partenerul, am depus cererea la tribunal si am prima infatisare in cateva zile. ... (vezi toată discuția)
Perimare proces ? sau greseala a instantei ? oanaportar oanaportar Tatal si matusa mea au formulat o Cerere de granituire impotriva familiei vecine. Procesul a fost suspendat in temeiul art. 244 pct.1 c. proc civ. In acel ... (vezi toată discuția)