Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum anulez de la distanta o actiune care se perima?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum anulez de la distanta o actiune care se perima?

buna ziua

anul trecut am avut o actiune de divort comun acord, pe care am anulat-o prin imputernicit inainte de prima infatisare. Deoarece a fost doar un imputernicit prezent actiunea s-a amanat cu 1 an, urmand ca apoi sa se perime.
Zilele astea am primit citatie sa ne prezentam din nou (a trecut anul)!
Citatia spune "In caz de neprezentare a partilor, se va putea trimite un inscris, judecata urmand a se face in lipsa". Noi nu ne putem prezenta nici unul (nu suntem in tara) si nici nu avem cui sa facem imputernicire.
Ce inseamna "inscris"? Gasesc undeva un model prin care sa cerem anularea/suspendarea actiunii fara sa mai fie nevoie sa venim in Romania? Eventual sa il trimit prin posta/fax.

Multumesc mult
Lasati-o sa se perime linistita fara sa va agitati degeaba...
Si, daca inca mai vreti sa divortati, faceti o noua cerere (actiune) de divort.
romascanu, moderator
Multumesc mult pt raspuns!

Dar totusi.. am primit citatie.. nu trebuie sa trimit un inscris ceva? Pur si simplu nu fac nimic?
Incerc sa ghicesc ce s-a intamplat cu dosarul dvs.

Acest dosar trebuie sa fi fost suspendat la cererea ambilor soti (asta trebuie sa fie asa zisa "amanare de 1 an" despre care vorbiti).
Daca ati fi dorit ca dosarul sa continue, trebuia sa il repuneti pe rol inainte de a se fi implinit un an.
Daca dvs. nu ati cerut acest lucru, atunci instanta l-a repus pe rol din oficiu pentru a constata ca a intervenit perimarea (faptul ca a trecut mai mult de 1 an de cand dosarul a ramas in nelucrare).

Care este efectul perimarii?
Se considera ca cererea (procesul) dvs de divort nu a existat niciodata.

Va satisface acest efect? Eu tind sa cred ca da, de vreme ce ati inceput mesajul prin a spune ca ati dorit "anularea" cererii chiar inainte de prima infatisare. Gresesc?

romascanu, moderator
Este exact cum spuneti. Dosarul a fost suspendat la cererea ambilor, doar ca numai un mandatar a reusit atunci sa ajunga cu imputernicirea (celalalt nu). De aceea s-a amanat/suspendat pentru 1 an.

Noi ne-am alertat la primirea noii citatii, pentru ca am considerat ca subiectul e inchis.
Daca nu trebuie sa facem nimic acum, cu atat mai bine!

Va multumesc mult de tot!
ContSters32406, utilizator