Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare antecontract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare antecontract vanzare-cumparare

Buna ziua,

Va rog ajutati-ma, care sunt prevederile legale si daca e posibil care e procedura ca sa fie anulat un antecontract de vanzare cumparare a casei de locuit si a terenului aferent pe care tatal meu l-a incheiat la un notar public in anul 2007 in urmatoarele conditii;
-Vanzarea imobilului s-a facut in timpul in care se afla in desfasurare, la judecatorie, procesul de dezbatere a succesiunii , dupa decesul mamei mele si unde tatal meu a declarat la interogatoriu ca va vinde toate bunurile ca sa nu mai mostenesc nimic deoarece m-am casatorit cu un barbat vaduv care are doi copii;
-Antecontractul de vanzare cumparare nu a fost incheiat in forma autentica in termen de un an de la data semnarii antecontractului de catre tatal meu si cumparator dar a fost notat in CF, Oficiul de cadastru intocmind o noua Carte funciara pe numele cumparatorului;
-Din Certificatul fiscal al primariei rezulta ca proprietar este tot tatal meu;
-In anul 2009 tatal meu a decedat iar procesul de dezbatere a mostenirii dupa mama s-a incheiat fara nici-o rezolutie pe motiv ca paratul-tatal meu a decedat;
-Nu am gasit niciun ban la decesul tatalui meu nici acasa si nici in cont la nicio banca din judet iar cumparatorul nu poate sa prezinte in afara de antecontract niciun document de unde sa rezulte ca ia platit efectiv tatalui meu banii mentionati in antecontract;
-Sunt unica mostenitoare a parintilor mei fapt consemnat si in Certificatul de mostenitor dat de notarul public;
Pot sa obtin in aceste conditii locuinta parintilor mei si trebuie sa platesc cumparatorului banii inscrisi in antecontract pe care spune ca ia dat tatalui meu ? Cum pot sa evacuez cumparatorul care a intrat deja in casa parintilor mei dupa decesul tatalui meu?

Va multumesc.
Buna ziua !
In primul rand , daca am inteles bine, antecontractul nu este in forma autentica, adica incheiat in fata notarului de stat. In acest sens , este un act nul de drept, sub aspectul obligatiei de vanzare imobiliara, ramanand insa un act ce probeaza incasarea unei sume de catre defunctul tata.
In alta ordine de idei, daca acceptati mostenirea pur si simplu, atunci, veti fi in situatia in care sa restituiti suma incasata de tata in baza actului incheiat.
Pentru evacuarea " cumparatorului" trebuie sa deschideti o actiune in evacuare la instanta din raza in care este situat imobilul. In acest sens va sfatuiesc sa angajati un avocat.
Cu stima !
se poate cere anularea acestui antecontract de vanzare...dar nu o rezolvi aici, cauta un avocat specializat pe asa ceva...
Va trebui sa faci o actiune pentru anularea acestui act, in cazul in care vanzarea nu s-a perfectat, iar daca sa intamplat trebuie ceruta rezolutiunea contractului de v-c, si rectificarea in cartea funciara, aceste lucruri se pot proba prin inscrisuri, martori, expertiza.....
zahariamarius a scris:

Buna ziua !
In primul rand , daca am inteles bine, antecontractul nu este in forma autentica, adica incheiat in fata notarului de stat. In acest sens , este un act nul de drept, sub aspectul obligatiei de vanzare imobiliara, ramanand insa un act ce probeaza incasarea unei sume de catre defunctul tata.
In alta ordine de idei, daca acceptati mostenirea pur si simplu, atunci, veti fi in situatia in care sa restituiti suma incasata de tata in baza actului incheiat.
Pentru evacuarea " cumparatorului" trebuie sa deschideti o actiune in evacuare la instanta din raza in care este situat imobilul. In acest sens va sfatuiesc sa angajati un avocat.
Cu stima !

Antecontractul de vanzare-cumparare este incheiat la notarul public dar in el scrie ca "subsemnatele parti contractante, ne obligam sa incheiam in forma autentica contractul de vanzare-cumparare privind intreaga cota de proprietate din imobilul vandut in termen de un an incepand de azi, data semnarii actului de fata", fapt care nu s-a mai intamplat deoarece tatal meu, ca promitent-vanzator a decedat iar subsemnata nu doresc sa efectuez vanzarea locuintei.
Am acceptat succesiunea, notarul public dandu-mi un certificat de mostenitor pentru acest imobil. Nu stiu la cine sa ma mai adresez ca sa intru in posesia locuintei si in ce conditii (notarul si fostul avocat mi-au spus ca ei si-au facut datoria, mai departe e problema mea).

Va multumesc!
buna ziua.
tatal dvs nu putea promite spre vanzare decat copta dansului din respectivul imobil.
cumva s-a facut si un act de partaj in urma caruia respectivul imobil i-a revenit tatalui dvs in proprietate exclusiva?
Vanzarea casei de locuit s-a facut in timpul desfasurarii procesului de succesiune dupa decesul mamei mele, proces care nu era finalizat la data incheierii antecontractului de vanzare-cumparare. Procesul de succesiune in care tatal meu figura ca parat s-a incheiat ca urmare si a decesului tatalui meu inainte de terminarea acestui proces iar in sentinta nu spune nimic despre cota care imi revine mie si respectiv tatalui meu dupa succesiune, urmare decesului mamei mele.In certificatul fiscal de la primarie apare ca proprietar al casei tot tatal meu desi este decedat, dar la CF s-a notat antecontracul de vanzare cumparare si s-a eliberat o noua Carte funciara pe numele cumparatoruli(provenita prin conversie de pe hartie a CF in care figura casa tatalui meu) , aceasta inscriere este facuta la punctl B - Foaie de proprietate-pct.2 iar la pct.1 scrie se intabuleaza drept de proprietate pe numele tatalui meu.