Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Desfiintare firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Desfiintare firma

In urma cu 8 ani sotul a avut un accident cu urmari neurologice grave.Are o firma pe care pe care nu a facut nici o tranzactie.Primim amenzi .Cum se poate desfiinta?
O societate (firma) poate fi desfiintata prin lichidare voluntara.

Procedura de dizolvare / lichidare voluntara a unei firme, potrivit noilor modificari ce au intrat in vigoare la sfarsitul lunii iunie 2008, presupune depunerea la Registrul Comertului a doua dosare corespunzatoare celor doua etape ce trebuie parcurse: cea de dizolvare - lichidare si apoi cea de radiere si o scurtare apreciabila a timpului necesar desfiintarii firmei.

Sunt mai multe etape de urmat. De aceea va recomand sa va adresati ORCT-ului (Oficiul Registrului Comertului de pa langa Tribunalul) unde a fost infiintata firma. De acolo veti primi toate informatiile necesare.