Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale lichidare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

lichidare societate

sant unic asociat al unui srl fara datorii la stat iar din cauza varstei doresc inchiderea ei .va rog sa ma sfatuiti ce pasi trbuie sa urmez si cui ramane patrimoniu format din teren cladiri utilaje si marfa . va multumesc.
Puteti solicita desfiintata (inchiderea) firmei prin lichidare voluntara.

Este necesar sa va adresati ORCT-ului (Oficiul Registrului Comertului de pa langa Tribunalul) unde a fost infiintat SRL-ul deoarece trebuie sa urmati doua etape. Aceste etape presupun depunerea la Registrul Comertului a doua dosare: cea de dizolvare - lichidare si apoi cea de radiere.
Fiecare dosar trebuie sa contina mai multe documente, iar informatiile necesare le veti primi de la ORCT.
Patrimoniul srl-ului ramane la proprietar.