Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calculul impozitului pentru tichetele de masa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calculul impozitului pentru tichetele de masa

Am distribuit tichete de masa in data de 27iulie2010 pentru luna iulie.Se retine impozit pentru ele la lichidarea lunii iulie ?Se retine 16% numai pentru valoarea lor sau se introduce val.tichetelor in net si se ia impozit cumulat?
Da.
Modalitatea de calcul a impozitului pt tichete de masa:
Venitul brut al salariatului - Contribuţii sociale datorate de angajat = Venit impozabil din salarii
Venit impozabil din salarii + Venit impozabil aferent tichetelor de masă = Venit total, impozabil
Impozit pe venit = 16% * Venit total, impozabil

Exemplu de calcul al impozitului lunar, datorat de salariat:
Salariu Brut 2000 lei
Retineri angajat
Cas individual 10.5 = 210 lei valoare % din brut
Somaj 0.5 = 10 lei valoare % din brut
Asigurari de sanatate 5.5 = 110 lei valoare % din brut

1. Venit impozabil din salarii: 1670 lei
2. Venit impozabil din tichetele de masa: 174.4 lei la 8.72 lei/salariat/zi pentru 20 de zile lucrate

Venit impozabil (1+2) 1844.4 lei
Impozit retinut = 295 lei valoare 16 % din Venit impozabil
- sursa Accorservices (Edenred)
Fie se calculeaza separat, fie cumulat, in final trebuie sa rezulte aceeasi suma tinand cont de rotunjiri.
Cand salariatul beneficiaza de deducere personala deducerea este afectata in sensul ca se micsoreaza , asa incat impozitul pe salariu > decat cel calculat in exemplu dvs (174,4 x16% = 27,90 lei).
Va multumesc , dar totusi opiniile sunt impartite dupa aparitia normelor de aplicare a oug 58 , mai astept si alte pareri
Salariul brut 2 000 lei 2 000 lei

Situatie dupa Situatie inainte de
impozitarea tichetelor: impozitarea tichetelor:

Retineri angajat
CAS individual - 10.5% 210 lei 210 lei
Somaj - 0.5% 10 lei 10 lei
Asigurari de sanatate - 5.5% 110 lei 110 lei
Venit dupa scaderea contributiilor sociale 1 670 lei 1 670 lei
Venit din tichetele de masa * 174.4 lei 174.4 lei
Deducerea personala de baza** 110 lei 130 lei
Venit impozabil 1 734.4 lei 1 540 lei
Impozit pe venit - 16% 277.5 lei 246.4 lei
Venit net din salarii 1 392.5 lei 1 423.6 lei
* Valoarea nominala a tichetelor este calculata pornind de la un numar de 20 de zile lucrate si o valoarea nominala per tichet de 8.72 lei.
** Deducerea personala de baza se calculeaza pentru veniturile brute mai mici de
3 000 de lei si in functie de numarul de persoane pe care cel care obtine venitul le are in intretinere. In exemplul din tabel, deducerea este aferenta unui venit brut de
2 174.4 lei (in situatia dupa impozitare), respectiv de 2 000 lei (in situatia inainte de impozitare) si 0 persoane in intretinere.

* sursa Accorservices (Edenred)
iirina_19, utilizator