Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozitare bonuri de masa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozitare bonuri de masa

As vrea sa stiu cum se impoziteaza bonurile de masa.Suma aferenta acestora se aduna cu venitul brut din care se calculeaza 0,05% somaj, 10,5 % pensii si 5,5 % sanatate?
Din Codul fiscal am inteles ca se impoziteaza doar cu 16% si nu asa cum am avut surpriza sa vad pe fluturasul de salariu.:((
Multumesc!
Conform Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 58/2010, publicata in Monitorul Oficial nr. 431/2010, se stabileste un impozit de 16% pe care angajatii benecificiari ai tichetelor (de masa, cadou cu destinatie sociala sau vacanta) vor trebui sa il plateasca.

exemplu
SALARIU BRUT 1000
CAS 10.5% 105
CASS 5.5% 55
SOMAJ 0.5% 5
TOTAL 165

NET 835
TICHETE DE MASA
21* 8.72 = 183.12
------------------------------
TOTAL VENITURI
PT IMPOZIT 16% 1018.12

DEDUCERI PERS 230

IMPOZIT 16% (1018 - 230) * 16% = 126, contare 421 = 444

REST DE PLATA 1000 - 165 - 126 = 709 lei

Popa Adrian, Contabil
Verificati inca o data fluturasul si vedeti daca formula de calcul corespunde cu cea din exemplul colegului meu. Daca valoarea tichetelor este trecuta dupa retinrile aferente salariului este ok,daca nu mergeti cu OUG 58/2010 si cereti sa va clarifice aceasta situatie.

[ link extern ]

Am verificat fluturasul si adunarea s-a facut intre venitul brut si cval tichetelor de masa, adica:
1600 ron (venit brut)+174,4 ron (20 tichetex8.72 ron)=1.774 ron
Din aceasta suma s-a calculat:0,5% somaj,5.5% CASS si 10,5% CAS.
Apoi s-a scazut suma obtinuta din aceste retineri si am obtinut ca venit net, dupa aplicarea deducerii de baza, venit net de 1139 ron.
Cum pot obtine diferenta? Si acest lucru se intampla de cand se aplica aceasta ordonanta.:">
Mergeti si spuneti ca [entru suma de 20 tichete /8.72 ron, trebuia sa va retina doat impozit de 16%, celellalte contributii nu.