Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functia de sef serviciu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functia de sef serviciu

In cadrul primariei existau doua functii de sef serviciu, in cadrul aceleiasi directii, cu un sef serviciu in functie si celalalt suspendat din motive personale. Dupa reorganizare, a mai ramas doar o functie de sef serviciu. Cine va ocupa singura functie de sef serviciu si in ce conditii?
In cazul in care, in urma restructurarii/reorganizarii, in cadrul unui compartiment exista mai multi functionari publici decat posturi alocate, ocuparea acestora se face prin examen, organizat conform procedurii stabilite, sustinut pentru posturi de aceeasi categorie, clasa si/sau grad profesional.
va ramane cel care in momentul de fata, este suspendat din motive personale.
legea nr. 188/1999
"ART. 96
(1) Reluarea activităţii se dispune prin act administrativ al persoanei care are competenţa legală de numire în funcţia publică.
(2) Actul administrativ prin care se constată, respectiv se aprobă suspendarea raportului de serviciu, precum şi cel prin care se dispune reluarea activităţii de către funcţionarul public se comunică Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici, în termen de 10 zile lucrătoare de la data emiterii.
(3) Pe perioada suspendării raportului de serviciu autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia să rezerve postul aferent funcţiei publice. Ocuparea acestuia se face, pe o perioadă determinată, în condiţiile legii. Pe perioada suspendării, raporturile de serviciu ale funcţionarilor publici nu pot înceta şi nu pot fi modificate decât din iniţiativa sau cu acordul funcţionarului public în cauză.
(4) Perioada suspendării raporturilor de serviciu în condiţiile art. 94 alin. (1) lit. c) şi art. 95 alin. (1) lit. c) se consideră vechime în funcţia publică." :)