Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cum pot sa ies dintr-o afacere unde am 50% actiuni
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cum pot sa ies dintr-o afacere unde am 50% actiuni

am u7n restaurant impreuna cu cineva cu care nu ma mai inteleg,cum pot sa ies din afacere ,pot sa vand partile mele altcuiva pentru ca asociatul meu nu vrea sa imi dea nici un ban din cei investiti
Printr-o actiune in instanta puteti rezolva ambele probleme: si iesirea din societate, si primirea drepturilor care vi se cuvin din aceasta asociere.
ART. 226 din Legea 31/1990 republicata si modificata.
(1) Asociatul in societatea in nume colectiv, in comandita simpla sau in societatea cu raspundere limitata se poate retrage din societate:
a) in cazurile prevazute in actul constitutiv;
b) cu acordul tuturor celorlalti asociati;
c) in lipsa unor prevederi in actul constitutiv sau cand nu se realizeaza acordul unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, in baza unei hotarari a tribunalului, supusa numai recursului, in termen de 15 zile de la comunicare.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) lit. c), instanta judecatoreasca va dispune, prin aceeasi hotarare, si cu privire la structura participarii la capitalul social a celorlalti asociati.
(3) Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru partile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociatilor ori de un expert desemnat de acestia sau, in caz de neintelegere, de tribunal.