Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Aviz de functionare primarie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Aviz de functionare primarie

Buna ziua,
Am infiintat o SRL de prestari servicii de publicitate. Am observat ca mai toate societatile din oras au un AVIZ DE FUNCTIONARE eliberat de PRIMARIE. Din experienta mea nu am la cunostinta ca ar fi obligatoriu sa il am si eu. SRL-ul isi desfasoara activitatea la punct de lucru.
Am nevoie de acel AVIZ DE FUNTIONARE ?
Nu va este necesar avizul.
Eliberarea autorizatia de functionare si aprobarea orarului de functionare sunt necesare pentru unitatile de alimentatie publica.
Nu este necesar. Este necesar de exemplu in cazul in care puneti un banner pe domeniul public sau orice actiune de acest gen.
Necesitatea eliberarii Avizului de functionare de catre primarie, asa cum reiese si din denumire, depinde de reglementarile legale locale.
Unele consilii locale au votat hotarari, care impun obligativitatea intocmirii unui dosar si obtinerea unui Aviz de functionare si pentru firme, ce activeaza in alte domenii de activitate, decat alimentatia publica.
Informatiile necesare le puteti afla de la primaria locala, la Serviciul de Autorizare agenti economici.
Cred ca este vorba despre anumite reglementari locale, spun asta fiindca inclusiv orange shop are un astfel de aviz. Cel mai bine verific la primarie. Va multumesc de ajutor.
EraseMan a scris:

Cred ca este vorba despre anumite reglementari locale, spun asta fiindca inclusiv orange shop are un astfel de aviz. Cel mai bine verific la primarie. Va multumesc de ajutor.

Relementarile locale sunt in baza dreptului pozitiv.
Astfe:
1. La eliberarea autorizatei de functionare incidente sunt prevederile cuprinse în Legea nr. 650/2002 pentru aprobarea O. G. R. nr. 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piaţă; Legea nr. 37/2003 privind aprobarea O. G. R. nr. 58/2000 pentru modificarea şi completarea O. G. R. nr. 21/1992 privind protecţia consumatorilor; H. G. R. nr. 348/2004 privind exercitarea comerţului cu produse şi servicii de piaţă în unele zone publice, astfel cum a fost completată prin Art. II din H. G. R. nr. 1334/2004
2. Programului (orarul) de functionare are la baza prevederile Ordonantei nr. 99/ 2000, a Legii nr. 650/ 2002 si de H.G. nr. 333/2003.