Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mai este nevoie de succesiune ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mai este nevoie de succesiune ?

Buna ziua,

In actul de vanzare-cumparare prin care am dobandit apartamentul apare decat numele meu, dar se specifica faptul ca eram casatorita cu sotul meu (se specifica si numele lui, acum acesta a decedat).
De asemenea, la semnaturi nu apare decat semnatura mea si a celor care au vandut.
In aceste conditii (sotul meu a decedat), mai este nevoie sa se faca vreun act de succesiune sau este suficient numai certificatul de deces prin care dovedesc faptul ca acesta a decedat.
Fiica mea, necasatorita, are drepturi asupra apartamentului ?

Multumesc.
fiica dv are 3/4 din partea sotului. faptul ca sotul nu a semnat pe actul de vanzare-cumparare nu are niciun efect asupra dreptului sau de coproprietar in cota de 1/2 cu dvs.
Este bun comun, pt ca e achizitionat in timpul casatoriei, nu conteaza ca e doar numele unuia dintre soti,
jumatate intra in masa succesorala, la care are drept si fiica dvs. ( ea 3/4 dvs. 1/4).

In aceste conditii mai este nevoie sa fac succesiune sau este suficient certificatul de deces ?
Ce se va intampla cand o sa vreau sa vand apartamentul (fiica mea nu are pretentii) ?
trebuie sa faceti succesiunea prvind partea sotului. daca fiica dvs nu are pretenti poate sa va cedeze partea pe care o mosteneste de la tata. nu puteti sa vindeti fara sa aveti succesiunea dezbatuta.
buna ziua.
daca va intelegeti cu fiica aceasta va putea da o declaratie de renuntare/ramanere straina fata de succesiune.
oricum trebuie sa dezbateti succesiunea.