Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salarizare functionar public detasat
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salarizare functionar public detasat

In cazul detasarii unui fuctionar public care institutie ii va plati acestuia salariul? (cea de la care a fost detasat sau cea la care a fost detasat)
Normele legale (Statutul functionarului public) prevad ca pe perioada detaşării funcţionarul public îşi păstrează funcţia publică şi salariul avute la unitatea de la care a fost detasat.
Dacă salariul corespunzător funcţiei publice pe care este detaşat este mai mare, el are dreptul la acest salariu.
Pe timpul detaşării în altă localitate autoritatea sau instituţia publică beneficiară este obligată să-i suporte costul integral al transportului, dus şi întors, cel puţin o dată pe lună, al cazării şi al indemnizaţiei de detaşare.
Concediul de odihna banuiesc ca trebuie sa il aprobe tot institutia de la care a fost detasat. Este corect?
nu. functionarul public va solicita concediul de odihna, la autoritatea publica in care este incadrat., nu la cea in care este detasat. :)
Cu acordul ordonatorului de credite de la unitatea unde este detasat.Dupa aprobarea cererii de concediu se face un raport si se trimite unitatii la care este incadrat.