Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Despre prescripþie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Despre prescripþie

Cu o lună înainte de împlinirea termenului de prescripţie de 3 ani, debitorul recunoaşte în scris prin procesul verbal de conciliere ( art. 720 indice 1), datoria pe care o are faţă de creditor, angajându-se la plata acesteia la termene care depăşesc prescripţia iniţială .

Întrebare = Recunoaşterea datoriei întrerupe termenul de prescripţie iniţial şi de la data încheierii procesului verbal de conciliere începe să curgă un nou termen de prescripţie ? ( Nu sunt de formaţie juridică, dar aşa înţeleg eu din decretul 167/1958 - art. 16 a şi art. 17.). Vă mulţumesc.
Asa este, de la data actului indeplinit de debitor, in favoarea caruia curge termenul de prescriptie extinctiva, prescriptia se intrerupe uramand sa inceapa un nou termen de prescritie de 3 ani, intrucat termenul curs anterior se inlatura.
ati inteles bine si ati inteles ca cursul prescriptiei a fost intrerupt si a inceput sa curga un nou termen
ati inteles f bine interpretarea legii, intr-adevar cursul prescriptiei se intrerupe.