avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj dupa divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj dupa divort

Am avut un ap. bun propriu inainte de casatorie pe care l-am schimbat in timpul casatoriei. In contractul de schimb imobiliar, care este pe numele meu scrie "Valoarea apartamentelor sunt cele din actele de dobîndire dar între noi partile contractante nu exista pretentii de sulta.........subsemnatii coopermutanti declaram ca nu avem nici un fel de pretentii uni fata de ceilalti si solicitam intabularea....." Adica nu scrie ca si cit am platit difetenta.
La partaj cum se va dovedi care a fost suma data diferenta? Cu martori? (Acea suma astazi e 2500euro)
Sau se vor reevalua apartamentele pt stabilirea diferentei.?
Dar noi realmente 2500euro am platit. in 1995 (in marci germane). Dar asta numai noi stim.
Poate el sa ceara mai mult decit jumatatea din ACEASTA suma?
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 01:00, 10 August 2010
diferenta de suma o poate dovedi cu inscrisuri si martori in fata instantei.
Ce inscrisuri?
inscrisuri sub semnatura privata sau autentice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj+pensie de intretinere hanna1 hanna1 In 1987 am mostenit un apartament. In 1991 m-am casatorit si in1995 an schimbat apartamentul cu altul mai mare(contract de schimb imobiliar) In 2008 am ... (vezi toată discuția)
Partaj netimbrat lipsa_id lipsa_id Unchiul meu a fost chemat in instanta de fosta nevasta...pentru impartirea casei in care au locuit...desi la divort ....a plecat....fara a avea vreo pretentie ... (vezi toată discuția)
Divort cu partaj imobil ipotecat malmo malmo buna ziua.doresc si eu sa ma lamureasca cineva asupra unui aspect pentru ca sunt disperata.sunt proaspat divortata...am primit hotararea de divort recent.am 2 ... (vezi toată discuția)