Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata in loc de concediu legal de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata in loc de concediu legal de odihna

Sunt angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Am efectuat 15 zile din concediul de odihna legal (dintr-un total de 24). Societatea la care lucrez ne obliga sa facem cerere de concediu fara plata, in urma unui protocol semnat intre sindicat si patronat, pe perioada 23 august - 17 septembrie 2010. Protocolul este incheiat in urma cu o saptamana (dupa ce multi dintre noi am efectuat deja concediul de odihna). Cat este de legal si caror legi se supun aceste cereri de CFS, in conditiile in care nu exista la CCM nici o anexa sau act aditional la contract? Societatea de poate obliga la efectuarea cererilor de concediu fara salariu atat timp cat mai avem zile de concediu de odihna?
Pare ca in cazul dvs. este vorba de un tip special de CFS, foarte strict reglementat.
Ca sa stim sigur, ar trebui sa vedem acel protocol, si sa banuim motivele pentru care s-a hotarat acest tip de concediu.
Mai apoi, si daca este vorba de acest concediu, durata indicata de dvs. este prea lunga...
Daca acest CFS este stabilit in conformitatea cu legea (vedeti mai jos), atunci puteti fi obl;igata la respectarea lui, sau sanctionata daca nu il respectati.daca insa este dispus nelegal (de analizat: motivele de fatp, temeiul juridic indicat in protocol, durata, legalitatea semnaturlor sindicale), atunci nu este legal sa fiti obligata sa il efectuati, si nici sa fiti obligata sa depuneti cerere pentru el.

Atentie: odata facuta cererea de CFS de catre dvs., atunci devine legal sa nu fiti platita.

Contractul colectiv de munca unic la nivel national:
ART.43. – (1) Angajatorul va asigura conditiile necesare realizarii de catre fiecare
salariat a sarcinilor ce ii revin, in cadrul programului zilnic de munca stabilit.
(2) In situatia in care angajatorul nu poate asigura pe durata zilei de lucru, partial sau
total, conditiile necesare realizarii sarcinilor de serviciu, el este obligat sa plateasca
salariatilor salariul de baza pentru timpul cat lucrul a fost intrerupt.
(3) In cazuri exceptionale, cand din motive tehnice sau din alte motive activitatea a fost
intrerupta, salariatii vor primi 75% din salariul de baza individual avut, cu conditia ca
incetarea lucrului sa nu se fi produs din vina lor si daca in tot acest timp au ramas la
dispozitia unitatii. Prin negocieri la nivelul unitatii sau institutiei se va stabili modul
concret de realizare a prevederii de a ramane la dispozitia unitatii, prezenti in incinta
unitatii in asteptarea reluarii activitatii sau la domiciliu, de unde sa poata fi convocati de
unitate.
(4) In cazurile prevazute la alin. 3, salariatii beneficiaza si de celelalte drepturi prevazute
de lege pentru astfel de situatii.
(5) In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea
temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei,
unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata.
1. Daca vi se da concediu de odihna acesta trebuie platit. De aceea angajatorul apeleaza la CFP.
2. Cand a semnat un astfel de protocol cu patronatul sindicatul trebuia sa aiba acceptul membrilor de sindicat sau macar sa va instiinteze si sa va explice motivele recurgerii la acest protocol. S-ar putea sa fie si in interesul salariatilor dar trebuia explicat acest lucru.
1. Bănuiesc că CFP se dă în situaţia în care întreprinderea are pierderi şi justifică cu documente acest lucru.
2. Protocolul semnat nu are nici o valoare atât timp cât nu se constituie într-o anexă la CCM sau ca act adiţional tot la acelaşi CCM. Protocoale se pot face peste tot şi de către oricine, însă dacă nu au o bază legală, tot degeaba.

Pe mine nu mă poate obliga nimeni să fac cerere de concediu fără salariu, atât timp cât nu este în clar specificat, dinainte acest lucru într-un act valabil care să mă afecteze direct (CCM sau individual)
Ceea ce observ eu ca şi salariat este că prin obligarea mea să fac cerere de CFS pentru perioada rămasă neacoperită de CO, doar se intră în legalitate. Cu forcepsul.
1. Asa este, nu va poate forta nimeni sa semnati o cerere de CFP.
2. Colegul meu, @smeagull, v-a dat mai sus baza legala cand angajatorul poate intrerupe activitatea si acorda, unilateral, CFP, de maximum 15 zile pe an.