Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura autentica irevocabila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura autentica irevocabila

In ce conditii s-ar putea realiza revocarea unei procuri autentice numai cu acceptul mandatarului?
Exista vreo clauza ce ar putea fi inserata pentru a nu se realiza revocarea unilaterala?
Din cate vad sunteti avocat...vedeti disp.art.1532 si urm. Cod civil.
...daca mandantul se obliga fata de mandatar sa nu-i revoce procura(fapt posibil si legal in caz de interes comun al celor 2) si el totusi o revoca raspunde fata de mandatar daca i-a adus prejudicii...
In aceeasi idee ca si dl-costas....
Ideea este ca procura (contractul de mandat) are reguli specifice de revocare sau de renuntare.
O incursiune in manualul de contracte, anul II daca nu ma insel, ar fi relevanta.
Multumesc frumos pentru raspuns. Dispozitiile care reglementeaza mandatul le cunosc.
Cu toate acestea nu am putut identifica un articol care sa vorbeasca despre revocarea mandatului numai cu acordul mandatarului.
Poate nu am fost atenta, dar nu cred... :)
In speta nu este vorba de un interes comun, ci de un mandat acordat de un client avocatului sau. Este vorba de un act autentic, incheiat prin urmare la notarul public. Ideea urmarita este ca acest client sa nu poata revoca acea procura autentica fara a avea acodul mandatarului.
Din cate stiu eu, acest lucru nu prea este posibil.
Ma gandeam ca poate eista cumva o cale, o chichita :)