Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sindicate disponibilizari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sindicate disponibilizari

Sunt obligate sindicatele sa stabileasca impreuna cu angajatorul criteriile de disponibilizare?
e obligat angajatorul sa anunte sindicatul si impreuna sa stabileasca criteriile de disponibilizare
Nu numai ca este obligatoriu dar aceste criterii au fost deja stabilite prin CCM aplicabil la unitatea dvs. (CCM la nivel de unitate, CCM pe ramura sau CCMUNN).