avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Diminuarea indemnizatiei pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Diminuarea indemnizatiei pentru cresterea copilului

Buna ziua! am si eu cateva inrebari :

- S-a redus indemnizatia de crestere a copilului incepand cu iunie 2010? si daca da cu cat?
- Daca parintele care ramane acasa pentru cresterea copilului si are doua locuri de munca, trebuie sa-si suspende activitatea in ambele pari (cum ar fi logic), luandu-se in considerare veniturile totale pentru stabilirea indemnizatiei?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: nico75 , utilizator 15:59, 10 August 2010
1. S-a redus, de la 3 iulie 2010, conform Legii 118/2010:
Art. 12. — Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%.
Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.
2. In calculul indemnizatiei pentru CCC se iau toate veniturile profesionale impozabile, dela toate locurile de munca.
3. In momentul intrarii in CCC se suspenda (la cererea salariatuluyi) toate CIM.
MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS! O ZI BUNA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducerea indemnizatiei pentru ccc ContSters94154 ContSters94154 Va rog sa-mi spuneti din ce luna s-a redus indemnizatia de crestere copil cu 15%? Merci mult. (vezi toată discuția)
Indemnizatia pentru cresterea copilului s-a redus? ContSters167835 ContSters167835 azi am aflat ca mamele aflate in concediu de crestere a copilului primesc instintari asupra faptului ca este redus indemnizatia.Cine a primit pana acum 800 ... (vezi toată discuția)
Scaderea indemnizatiei ccc elig elig Este posibil sa se micsoreze indemnizatiile deCCC si alocatiile copiilor?Daca tot scad toate veniturile???? Va multumesc. (vezi toată discuția)