Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Diminuarea indemnizatiei pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Diminuarea indemnizatiei pentru cresterea copilului

Buna ziua! am si eu cateva inrebari :

- S-a redus indemnizatia de crestere a copilului incepand cu iunie 2010? si daca da cu cat?
- Daca parintele care ramane acasa pentru cresterea copilului si are doua locuri de munca, trebuie sa-si suspende activitatea in ambele pari (cum ar fi logic), luandu-se in considerare veniturile totale pentru stabilirea indemnizatiei?
Va multumesc!
1. S-a redus, de la 3 iulie 2010, conform Legii 118/2010:
Art. 12. — Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%.
Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.
2. In calculul indemnizatiei pentru CCC se iau toate veniturile profesionale impozabile, dela toate locurile de munca.
3. In momentul intrarii in CCC se suspenda (la cererea salariatuluyi) toate CIM.
MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS! O ZI BUNA.