Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA regularizare TVA pentru factura emisa in iunie 2010
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

regularizare TVA pentru factura emisa in iunie 2010

Avem un contract de leasing prin care este stipulat faptul ca ratele se factureaza cu o luna inainte. Exemplu: rata din iulie s-a facturat in iunie. Ulterior furnizorul ne-a facturat regularizare TVA diferenta de 5%. bazandu-se pe Codul fiscal art 134 alin 6 si 140 alin 4. Este corect avand in vedere ca este vorba despre un contract de lesing?
Multumesc anticipat!
Este corect.

Pentru rata de leasing cu data scadenta pentru efectuarea platii in luna iunie 2010 se aplica o cota de TVA de 19%, iar pentru rata de leasing care are data scadenta pentru efectuarea platii in luna iulie se va aplica deja cota majorata de TVA de 24%. In cazul in care societatea de leasing emite factura pentru o rata de leasing in avans fata de data scadenta pentru efectuarea platii prevazuta in contract, se va efectua regularizarea facturii respective.

articolul 140 / Codul Fiscal care reglementeaza aplicarea procentului de TVA de 24% incepand cu data de 1 iulie 2010.

Art. 140

(4)În cazul schimbării cotei se va proceda la regularizare pentru a se aplica cotele în vigoare la data livrării de bunuri sau prestării de servicii, pentru cazurile prevăzute la art. 1342 alin. (2).

Art. 1341: Faptul generator pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii
(9)În cazul operaţiunilor de închiriere, leasing, concesionare şi arendare de bunuri, serviciul se consideră efectuat la fiecare dată specificată în contract pentru efectuarea plăţii,
art. 1342 alin. (2) – cel pentru care se face regularizarea

(1)Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
(2)Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
a)la data emiterii unei facturi, înainte de data la care intervine faptul generator;

Deci:
Faptul generator intervine la data specificata in contract pentru efectuarea platii, adica in iulie 2010. In cazul in care factura se emite inainte de data la care intervine faptul generator, atunci exigibilitatea taxei intervine la data emiterii facturii , adica in iunie 2010.

ContSters123067, utilizator