Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... pfa taxi si plata cas
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

pfa taxi si plata cas

Sunt PFA taxi din anul 2007 (platitor de impozit stabilit pe baza normei de venit) si figurez cu carte de munca la o firma de taxi cu 4 ore zilnic. Ce contributii(somaj, sanatate, pensie) trebuie platite ca PFA, avand in vedere ca ele erau platite odata cu cartea de munca? Este posibil sa se aplice retroactiv, adica din anul 2007?
Va multumesc!
Daca aveti contract individual de munca la societatea la care aveti licenta pentru activitatea de taxi in urma reconsiderarii unei activitati ca activitate dependenta, impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate si virate, fiind datorate solidar de catre platitorul si beneficiarul de venit. In acest caz se aplica regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate in afara functiei de baza. Nu stiu daca platile vor fi din 2007 dar dupa 01.07.2010 sigur platiti conf. OUG 58/2010.

Aveti mai jos textul din actul normativ OUG 58/2010.
2.1.Orice activitate poate fi reconsiderata ca activitate dependenta daca indeplineste cel putin unul dintre urmatoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se afla intr-o relatie de subordonare fata de platitorul de venit, respectiv organele de conducere ale platitorului de venit, si respecta conditiile de munca impuse de acesta, cum ar fi: atributiile ce ii revin si modul de indeplinire a acestora, locul desfasurarii activitatii, programul de lucru;
b) in prestarea activitatii, beneficiarul de venit foloseste baza materiala a platitorului de venit, respectiv spatii cu inzestrare corespunzatoare, echipament special de lucru sau de protectie, unelte de munca si altele asemenea;
c) beneficiarul de venit contribuie numai cu prestatia fizica sau cu capacitatea intelectuala, nu si cu capitalul propriu;
d) platitorul de venit suporta in interesul desfasurarii activitatii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizatia de delegare-detasare in tara si in strainatate, precum si alte cheltuieli de aceasta natura;
e) platitorul de venit suporta indemnizatia de concediu de odihna si indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, in contul beneficiarului de venit;
f) orice alte elemente care reflecta natura dependenta a activitatii.
2.2. In cazul reconsiderarii unei activitati ca activitate dependenta, impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate si virate, fiind datorate solidar de catre platitorul si beneficiarul de venit. In acest caz se aplica regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate in afara functiei de baza.