Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum se deduce o investitie majora?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum se deduce o investitie majora?

Buna ziua,

As dori sa stiu cum pot sa-mi deduc valoarea investita prin cumpararea conform legii cu act de vanzare cumparare incheiat la notariat a unui praxis medical in conditiile in care valoarea investita a fost de 65.000 RON iar cifra de afaceri a cabinetului pe un an de zile este de aproximativ 55.000 RON.

Mentionez ca functionez ca PFA iar cheltuielile lunare sunt de aproximativ 2.000RON iar intr-un an de zile realizez un profit impozabil de aproximativ 40.000RON. Nu stiu daca aceste date sunt de folos dar le-am dat pentru a primi un sfat cat mai precis. Suma necesara cumpararii praxisului este din fondurile familiei...

Va multumesc.
care sunt elementele concrete care compun acest praxis ?
temeiul legal in baza caruia a fost cumparat este ORDIN Nr. 1322 din 2 noiembrie 2006 privind aprobarea normelor de stabilire a criteriilor si metodologiei de preluare a activitatii unui praxis existent?
mai exista legislatie specifica ?
Nu am avut un caz similar in practica , de aceea am pus aceste intrebari suplimentare , sa putem sa ne dam seama cam cum s-ar incadra in legea fiscala .
multumesc
Scuze pentru un raspuns asa de tarziu.

Elementele concrete sunt clientele cabinetului si anume 1800 de pacienti la care se adauga instrumentar, un birou si un calculator.

Va multumesc pentru raspuns.