Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... taxa de timbru
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

taxa de timbru

Buna ziua.
O repunere pe rol a unui dosar avand ca obiet plangere impotriva unui PV de sechestru a Garzii Financiare pentru sustinerea si precizarea de catre petent a unui petit privind plata de catre parata a contravalorii bunurilor sechestrate (in cazul in care acestea nu mai pot fi restituite in natura) trebuie timbrata?
Multumesc
De principu, cererile de repunere pe rol se timbreaza cu 1/2 parte din taxa de timbru platita la inaintarea actiunii civile.
Stimate colega
Este adevarat ceea ce imi spuneti dvs referitor la injumatatirea taxei numai ca repunerea pe rol a facut-o instanta nu am cerut-o noi, reclamantii. Injumatatirea se aplica in actiunile de drept comun... In speta de fata este o plangere la PV de sechestru
ce parere aveti? se mai aplica acelasi principiu?
Emil Marian, utilizator